2026. június 27., szombat

Ady Endre: Az Úr érkezése




                                                Mikor elhagytak,
Mikor a lelkem roskadozva vittem,
Csöndesen és váratlanul
Átölelt az Isten.

Nem harsonával,
Hanem jött néma, igaz öleléssel,
Nem jött szép, tüzes nappalon
De háborus éjjel.

És megvakultak
Hiú szemeim. Meghalt ifjuságom,
De őt, a fényest, nagyszerűt,
Mindörökre látom.

Pilinszky János: S. W.-hez




Megkaptad végűl a kegyelmet?
Vagy olyan egyedűl maradtál,
mint az a férfi, aki tegnap –
vagy az a fiú, aki ma –
egyszóval, mint azok a lények,
akik számára a világ
már semmi más, mint tárgyi 
 bizonyíték?

Ady Endre: A harmadik emeletre

Szobám: a harmadik emelet 
S aki szeret, 
Gondolja meg, mert hosszú az út, 
Mert rossz, hazug, 
Aki tagad.   

Drágám, te ne erőltesd magad: 
Az áldozat 
Sokkal több, mint három emelet 
S hogyha veled 
Találkozom:   

Én az egész valómat hozom 
S nem átkozom, 
Aki csupán félig jön ide, 
Mert nincs hite: 
Ne jöjj ide.     

Kovács Daniela: Élet hagyta nyomként












Megtanítottál észrevenni, 
lehajolni, kézbe venni, 
megbecsülni, dédelgetni, 
s az igazban nem kételkedni.  

Megtanítottál érte tenni, 
lábához letérdepelni, 
s úgy akarni, úgy ölelni, 
majd elengedni... elengedni...  

Végh Tamás: Megállok egy pillanatra




Öregszel. Érzed 
Vénül körülötted a csend is.
Észrevétlenül apróbbakat lépsz.
                           Meg-megállsz séta közben,                            
Hallgatni a sarjadó fű neszét.
Átkarolnak a fák.
Csendesülő szívzörejed
Elrejti a lombsusogás.
A maradék idő a tiéd.

2026. június 26., péntek

Sztrilich Ágnes: bennem




hallgatom a 
szavakat és 
zajokat 
gondolattalan 
ölelem 
világod – 
hagyom 
formálódjon 
bensőmben 
Arcod 
szülessen 
képmásod –

Sztrilich Ágnes: úgyis hiába




ablakot nyitsz 
magányomra 
ráhajolsz 
árvaságomra 
szólongatod 
dacba kövült 
     nevem –

Reményik Sándor: Nincs enyhe szó...

Nincs enyhe szó, nincs simogatás annyi, 
Hogy elborítsa egy ütés nyomát; 
Hogy feledtessen egyetlen göröngyöt: 
Nincs a világon annyi simaság.   

Nincs erdőn, tengeren oly nyugalom, 
Nem jő évek során oly csendes óra, 
Hogy fölriadni ne tudnánk belőle 
Egy emlék-harang-kondulóra.   

Hol mérgezett, fekete vér szivárog, 
Nincs annyi gyolcs, mely betömné a rést, 
S a sértett szív, hogy csak azért is fájjon, 
Letépi mindíg-újból a kötést.  

Bozóky Balázs: Hazatérés

Hamarosan helyesen ejtik 
Majd nevem. 
Ismerős szemek, illatok 
Vesznek majd körül. 
Már nem kavarog a táj, 
Nem íródik a mese. 
A történet véget ért. 
Reggel van egy buszon 
Európa peremén 
S otthonra gondolok. 
Ott vár család, gyerek, 
Jóbarát, kultúra, zene, 
Megannyi hosszú éjjel, 
Napfelkelte, tavasz, remények. 
És a hömpölygő Duna, 
Mely úgy hiányzik már...
Nem utazok majd sehova, 
Hadd ismerjen meg újra hazám! 
Nem könnyű magyarnak lenni 
A mai világban, tudom. 
De leszek inkább apám házában valaki, 
Mint egy senki a bérelt Nyugaton! 
Szelíden mosolyog a tükör. 
A győztes biztos nyugalmával. 
Otthonra leltem végre a Földön. 
Hát újra megleltem hazámat!  

Cardiff, 2015. tavasz

2026. június 25., csütörtök

Sztrilich Ágnes: PAX




békélj meg 
tetted 
vállamra 
kezed és 
kereszted

Major Eszter: Boldog szomorú dal










(Kosztolányi Dezső nyomán)  

Van még anyám és apám is van, 
Kócos gyerekeim és férjem, 
Van kihez magam arányítsam 
Életutam tág közepében. 
Van ruhám öltöztetni testem, 
Délután langyos matcha lattém, 
Közben arcomat is kifestem, 
Nem köthet már gúzsba karantén. 
Van munkám, halandzsa halk nótát 
Nagy sztárok dúdolnak fülembe, 
Annak nyílnak ki a hangrózsák, 
Kinek van hozzájuk türelme. 
Van gyógynövénnyel töltött párna 
Az ágyamban, fénysebes wifi, 
Ihletemmel jól körbejárva, 
Versem a szíveknek graffiti, 
S ha éneklik a koncerteken 
A versszakoktól a refrénig, 
Már soha nem lesz élettelen, 
Ahogy a szemeken átfénylik. 
Ám néha leteper az élet. 
Kínlódok hangomat emelve, 
Céltábla vagyok, mit ítélet 
Nyilaival sebez az elme. 
De megvan a kincs, mire vágytam: 
A múlt letisztult emlékképem, 
A jövő otthonos mentsváram, 
S a közepén én.
Megbékéltem.

Fodor-Csipes Anikó: Mennyi erő kell a túléléshez?




„ Elég neked az én kegyelmem, mert az én erőm erőtlenség által ér célhoz.” 
  (2Kor 12:9b)     


          Vannak napok, amikor úgy érezzük, elfogyott minden erőnk. A feladatok, a felelősség, az emberek gondjai, a saját terheink – mind egyszerre nehezednek ránk. Ilyenkor az ember könnyen azt gondolja: ezt már nem bírom tovább.  

Pál apostol is eljutott ide. Többször könyörgött az Úrhoz, hogy vegye el tőle a szenvedést. Ekkor Isten válasza nem a teher eltávolítása volt, hanem egy ígéret: „ Elég neked az én kegyelmem.”  

Ez azt jelenti: Isten kegyelme nem csak egy szép szó vagy távoli gondolat. Az Ő kegyelme hordozó erő. Olyan erő, amely akkor válik igazán láthatóvá, amikor mi már gyengék vagyunk.  

Az emberi erő egyszer elfogy. A lelkesedés, a kitartás, a türelem – mindnek van határa. Viszont Isten ereje nem ott kezdődik, ahol mi erősek vagyunk, hanem ott, ahol már nem tudunk tovább menni egyedül.  

Sokszor azt gondoljuk, hogy a hit azt jelenti: mindig erősnek kell lennünk. Pedig a hit sokszor inkább azt jelenti: amikor már nincs erőnk, mégis kapaszkodunk Istenbe.  

És ez a kapaszkodás csodálatos dolgot tesz: átsegít. Nem biztos, hogy azonnal eltűnik a vihar. Sőt... Nem biztos, hogy a nehézség azonnal megszűnik. Sőt... Azonban Isten kegyelme átvezet rajta.  Ezért mondhatjuk: nem azért „éljük túl” a nehéz időket, mert mi olyan erősek vagyunk, hanem azért, mert Isten erősebb nálunk.  Amikor elfáradsz, amikor úgy érzed, hogy már csak az utolsó lépéseidet teszed, jusson eszedbe Istennek ez a bátorító üzenete: az Ő kegyelme még mindig tart. És amíg Ő tart, addig nem eshetsz ki az Ő kezéből.      

 Forrás: Napi Ige és gondolat

2026. június 23., kedd

A nap gondolata




A hűséget próbáló ember tudja, hogy 
reménytelen versenytársa az abszolút hűségű Istennek. 

Vasadi Péter

Sztrilich Ágnes: 'via negativa'




magányommal 
vétkeztem 
Ellened – 
magamba zárkózva 
érzem 
Jelenlétedet – 
      hiányként 
      vágyként 
Valóságod –

Parancs János: Kaleidoszkóp

Divatjamúlt, kopott ruhában, 
elhanyagolt, lyukas cipőben, 
kezében hervadt virágcsokorral, 
fején kócos hajkoronával.  

Mint a jobb helyekről 
eltanácsolt iszákos rokon, 
farba rúgott házaló vigéc, 
kukában kotorászó öregasszony.  

*  

ködsisakban ködruhában álldogál 
torz árnyék a koponya belső falán  

*  

Kezdetben volt a tűz, a lendület, 
kezdetben volt az önhitt vallomás; 
maradt a szégyen, az üres papír, 
maradt a döbbent hallgatás.  

*  

Idősebb vagyok, 
mint a kő, 
mint az út pora, 
még néhány hónap, 
s idősebb leszek, 
mint volt anyám, 
sose kívántam, 
s ide jutottam, 
a testi romlás stációi 
várnak reám.  

*  

Ez a világ megérett már a pusztulásra, 
így szólt, majd eltávozott az angyal.  

*  

Van, aki fél, rejtőzködik és hallgat, 
van, aki locsogással tölti idejét, 
van, aki önimádatba dermed, 
de te haszontalan dolgokkal ne törődj.  

*  

Üresség és közöny fészkel szivemben. 
Amit reméltem, már nem remélem. 
Amiért harcoltam, zavaros hóbortnak vélem 
Valaha törekedtem a megváltó gesztusokra. 
Ma már csak az ép eszemet védem.  

*  

ha szólítasz 
itt vagyok  

engedelmes és türelmes szolga 
zúgolódás nélkül várom 
hívó szavad  

*  

És folytatódik a hercehurca 
a kimerevített pillanat után. 
Gyufasercegés, cigarettafüst, 
köhécselés, aztán szipogás. 
Konvencionális, lassú mozdulatok. 
Bámészkodó, orrát turkáló kamaszfiú. 
Amikor az útkanyarból visszanézek, 
már üres a tér, csak a köd szitál.