2024. március 31., vasárnap

Szabó Lőrinc: Húsvét




Távol a város zajától,  
messze a poros úttól,  
itt vagyok a réten,  
húsvéti napsugárban.  
Fú a szél,  
s meglebbenti a zöldellő füvet,  
szárnyra kapnak gondolataim,  
és könnyűn szállnak,  
mint az égen az álmok.  
Hallom a virágok dalát,  
édes illatukat érzem,  
szívem újra megtelik örömmel és szeretettel.  
Itt, a természet ölében,  
élek újra,  
teljes erővel,  
és köszönöm a teremtőnek e csodálatos húsvéti ajándékot.

Cseri Kálmán: A feltámadás következményei



A feltámadás következményei 


2024. március 30., szombat

Székely Zsolt Ferenc: Halotti csend




" József elvitte a holttestet, tiszta gyolcsba göngyölte, és elhelyezte a maga új sírjába, amelyet a sziklába vágatott. A sír bejáratához egy nagy követ hengerített, és elment."
(Mt 27, 59-60).     

Egyre gyakrabban fogalmazódik meg bennem az a gondolat, hogy nincs szörnyűbb, mint emberek kezébe esni. Az embernél nincs kegyetlenebb lény a földön. Jézus emberek kezére adatott. Keresztre feszítették, meghalt. A tanítványok semmit sem értenek az egészből. Az Isten meghal a kereszten. Még holtában sincs számára hely a világban, egy idegen sírjába teszik. Meghalt, eltemették az Istent. Ki érti ezt? A józan ész nem tud mit kezdeni az Isten Jézus halálával. Az Isten annyira szereti az embert, hogy belehal ebbe a szeretetbe!  

Amit ma szeretnék tudatosítani magamban: Jézus halála Isten halála volt értem. 

Jézus halála békeszerző halál volt. Érte megbékélt Isten a világgal. Halála ajtónyitás az életre. Ugyanis Jézus legyőzte a halált.  

Jézus halála győztes halál. Halála engem is halálba hív. Óemberemmel szembe állít és ma értem meg igazán mit jelent az óember megöldöklésének és az új ember megelevenítésének fontossága.  Jézus halála halálfélelmem legyőző halál. Bátorságot adó halál. A haláltól már nem kell félnem, hiszen Jézus halála után a halálom nem más, „ csak ” meghalás a bűnre nézve és átmenetel az örök életre. 

Forrás: Napi és gondolat

A nap gondolata




Az én bűneim szegezték Jézust a keresztre.

2024. március 29., péntek

Bódás János: Húsvéti hit











Bármit beszéltek, hitetlen Tamások, 
a húsvéti hit győzedelmes marad. 
Az Úr feltámadt, vallja millió szív, 
s nem roskad össze semmi súly alatt.  

Én nem hajlok a hitető beszédre, 
világcsalók előtt se hódolok, 
de tördelvén a titok néma zárát, 
csak azt hiszem, amit megtapasztalok.  

De mit nem érzek vak, süket kezemmel, 
s hová nem ér el káprázó szemem, 
lelkemmel látom azt, amely ha szárnyal, 
nem ér nyomába gyarló értelem.  

Én hallom, mit súg virág a virágnak, 
bár hangjának fülemben nincs nyoma. 
Értem a tavasz illatos beszédét, 
s érzem Istent, bár nem láttam soha.  

S bár győzött a bűn, mikor a keresztről 
lelkeket mosva hullt alá a vér, 
mégis hiszem a Krisztus diadalát, 
s tudom, hogy feltámadt, mert bennem él!  

Ő áll mellettem könnyben és mosolyban, 
amíg az élet rögeit töröm, 
nyugodtan tűrök, mert tudom, hogy vár majd 
egy új élet s fenn mennyei öröm.  

E hit vigasztal minden megtiportat, 
özvegyet, árvát, sír felé menőt, 
gyermeket-vesztett, zokogó anyákat, 
s aki beteg is, ebből nyer erőt.  

Az Úr feltámadt, vallja millió szív 
s nem roskad össze semmi súly alatt. 
Bármit beszéltek hitetlen Tamások, 
a húsvéti hit győzelmes marad!

Cseri Kálmán: Mi történt nagypénteken?




Ugyanarról az eseményről többféleképpen lehet beszámolni, attól függően, hogy mennyit lát és ért belőle az ember. Lehet egészen felszínesen is, lehet élményszerűen, korrekt-objektív módon, vagy úgy, hogy a szemlélő érti az összefüggéseket is, ismeri a háttér-információkat, és nem csak jelenségeket észlel, hanem a lényeget látja.  

A nagypénteki eseményekről is ugyanígy többféle beszámoló készült.   

Jézus ellenségei nyugtázhatták az egészet így: sikerült keresztülhajtani még az ünnep előtt ezt a kellemetlen procedúrát. Évek óta készültek Jézus félretételére, majd „ likvidálására”, de végre most meg lehetett valósítani. Sikerült őt egy félreeső helyen, éjjel, csendben letartóztatni, lezavarták a vallási pert még akkor éjszaka, a hamis tanúk egy kicsit belekavartak az ellentmondásaikkal, de Kajafás végül is ügyesen kivitte, hogy egyhangú határozat született: méltó a halálra. Pilátus kemény dió volt, mert okoskodott, hogy nem talál bűnt Jézusban, de a „ császár barátja” kifejezés végül őt is megtörte. Külön csoda, hogy még aznap sor kerülhetett a keresztre feszítésre, s még a szombat bejötte előtt a temetésre is. Ott van most már Jézus jó helyen, a nagy kő lezárta a sírt, még őrséget is sikerült kirendelni a sírhoz – ezek után semmi baj nem történhet, megszabadultak Jézustól, lehet nyugodtan aludni és ünnepelni.  

Pilátusnak lehet, hogy volt egy-két nyugtalan éjszakája, no de az ügyes ember előbb-utóbb megnyugtatja a lelkiismeretét, s az újabb események feledtetik majd ezt a kellemetlen napot. – Így is át lehet élni a nagypénteki történetet.  

Meg úgy is, ahogyan az emmausi tanítványok, akik csodálkoztak, hogy ismeretlen útitársuk nem tudja, „ mi történt Jeruzsálemben ezekben a napokban ”. „ Mi történt? – kérdezte tőlük. Ők így válaszoltak: Az, ami a názáreti Jézussal esett, aki próféta volt, szóban és tettben hatalmas Isten és az egész nép előtt; hogyan adták át a főpapok és a főemberek halálos ítéletre, és hogyan feszítették meg. Pedig mi abban reménykedtünk, hogy ő fogja megváltani Izráelt” (Lk 24,19-21). – Valóban ez történt akkor? Csak ennyi?  

S voltak, akik nem értették, ha valóban ő volt a Messiás, hogyan eshetett ez meg vele. Hogyan kerülhetett olyan helyzetbe, hogy az Isten is elhagyta? És Illés sem jött segítségére. János pedig, aki mindvégig ott volt Jézus keresztjénél, mindent pontosan megfigyelt és leírt, még azt is feljegyezte, hogy amikor a római katona beleszúrta lándzsáját Jézus oldalába, a sebből „ vér és víz jött ki ”. A frissen beállt halál jele valóban az, hogy az alvadó vérből kicsapódik a vizenyő (Jn 19,34). Ez a megfigyelés azért is fontos, mert igazolja, hogy Jézus valóban meghalt a kereszten. Már a szúráskor halott volt, ilyen szúrás után pedig senki nem marad életben. Ez a tény fontos feltétele az ő valóságos testi feltámadásának.  

Mind a négy evangélium részletesen leírja, mi történt nagypénteken. De vajon csakugyan ennyi történt, ami ehhez a négy helyszínhez köthető: Gecsemáne – Kajafás háza – Pilátus palotája – Golgota?  

Nem. Nagyon jó, hogy a szemtanúk olyan pontosan beszámolnak Jézus megkínzásáról és megfeszítésének eseményéről. Ezek az ő kereszthalálának történetiségét bizonyítják, és ez fontos a hitünk szempontjából is. Ennél azonban sokkal több történt nagypénteken. Próbáljuk ezt számba venni a teljes Szentírás alapján!  

1. Nagypénteken egy örök isteni terv valósult meg, prófétai ígéretek teljesedtek be. „ Az Emberfia elment, amint elrendeltetett ” (Lk 22,22). Az asszony utóda a kígyó fejére taposott (1Móz 3,15). Jézus kereszten kimondott utolsó szava, az „ elvégeztetett ”, szó szerint ezt jelenti: céljához ért, beteljesedett – ti. Isten üdvözítő terve.  

2. Nagypénteken az történt Jeruzsálemben, hogy Isten bűn nélküli Fia elszenvedte a mi Isten elleni lázadásunk igazságos ítéletét. Magára vállalta bűneinket (amiket nem ő követett el hanem mi), és azok büntetését, és helyettünk elszenvedte ezt; hogy így azt, aki hisz őbenne, már ne sújtsa Isten ítélete. Ez a helyettes elégtétel, ez a tökéletes engesztelés, és a bűnbocsánat-kiváltás-megváltás Jézus Krisztus halálának valódi oka és célja.  

Az ember bűne, Isten elleni lázadása maga után vonja annak büntetését, az örök kárhozatot. Bűne, hogy elszakadt Istentől, büntetése, hogy így, Isten nélkül kell maradnia most és örökre. Ez a kárhozat. Ebben az állapotában csak bűnöket tud elkövetni, s ezek közül egy is elég ahhoz, hogy kizárja őt az üdvösségből. Pl. meg van írva, hogy hazugok, gyávák, paráznák nem örökölhetik Isten országát. Mi pedig sokat hazudunk, paráználkodunk, káromoljuk Istent. Ezzel szemben Jézus Krisztus soha nem hazudott, nem paráználkodott, nem szidta az Atyát. És ő, a bűn nélküli, magára vállalta a mi bűnünket és bűneinket, mintha ő követte volna el azokat, és elszenvedte a nekünk járó büntetést a kereszten. Isten pedig ezt a büntetést még egyszer már nem hajtja végre rajtunk. Úgy veszi, mintha mi szenvedtük volna el. Nem tulajdonítja nekünk a mi vétkeinket, hanem nekünk tulajdonítja Jézus Krisztus igazságát! „Mert azt, aki nem ismert bűnt, bűnné tette értünk, hogy mi Isten igazsága legyünk őbenne” (2Kor 5,21). Aki ezt a tényt önmagára nézve is érvényesnek tartja, vagyis hisz Jézusban, az van „ őbenne ”. Azt viszont Isten olyan igaznak látja, mint egyszülött Fiát.  

Ez a helyettes elégtétel, ez a tökéletes engesztelés, ez az Isten nélküli állapotból, az örök halálból való kiváltás történt meg nagypénteken. „ Nem ezüstön vagy aranyon váltattatok meg atyáitoktól örökölt hiábavaló életetekből, hanem drága véren, a hibátlan és szeplőtlen Báránynak, Krisztusnak a vérén” (1Pt 1,18-19).  

Ahogyan a Heidelbergi Káté írja: „ Bár Isten minden parancsa ellen súlyosan vétkeztem…, sőt még mindig kész vagyok minden gonoszra, mindazáltal Isten, minden érdemem nélkül, ingyen kegyelemből nekem ajándékozza és tulajdonítja Krisztus tökéletes elégtételét, igazságát és szentségét, mintha soha semmi bűnt nem cselekedtem volna és bűnös sem lettem volna, sőt mintha mindenben olyan engedelmes lettem volna, amilyen Krisztus volt – de csak úgy, ha e jótéteményeket hívő szívvel elfogadom.” (60. kérdés-felelet) Ezért lehetek bizonyos ebben: „ Véredbe rejtve én tiszta s igaz vagyok.”  

Jézus ígérte (Jn 5,24): „ Bizony, bizony mondom néktek, aki hallja az én igémet, és hisz abban, aki elküldött engem, annak örök élete van; sőt ítéletre sem megy, hanem átment a halálból az életbe.” Pál apostol bizonyságtétele: „ Mert tetszett az egész Teljességnek, hogy benne (Jézusban) lakjék, és hogy általa békéltessen meg önmagával mindent…, úgy, hogy békességet szerzett a keresztfán kiontott vére által” (Kol 1,19-20). „ Az ő akarata szentelt meg minket Jézus Krisztus testének feláldozása által egyszer s mindenkorra.” „ Mert egyetlen áldozattal örökre tökéletessé tette a megszentelteket” (Zsid 10,10. 14). Mert Jézus „a mi vétkeink miatt kapott sebeket, bűneink miatt törték össze. Ő bűnhődött, hogy nekünk békességünk legyen, az ő sebei árán gyógyultunk meg”(Ézs 53,5).  

Ez történt nagypénteken. S hogy közben mit tett Júdás, Péter, Kajafás, Pilátus, a főpapok és a katonák, egy-egy személy és sokaság – ez mind tanulságos, de csak a felszín. A lényeg, hogy „ ezt kellett elszenvednie Krisztusnak, és így megdicsőülnie ” (Lk 24,26). (A Mt 16,21- ben négyszeres „ kell ” olvasható.)  

3. Az eddigiekben tulajdonképpen mindent elmondtunk Jézus halálának jelentőségéről, de ennek a kozmikus hatású szabadításnak néhány részletét még külön is megemlítjük.  

Nagypénteken nyilvánvalóvá lett, hogy Isten, aki mint Teremtő is sokkal hatalmasabb a Sátánnál, megtörte az ő pusztító erejét Krisztus halála által. Krisztusba mintegy beleszakadt a Sátán fullánkja, s azóta már csak, mint legyőzött ellenség tud ártani az embereknek. És Krisztus győzelme hit által a benne hívőké is.  

Ezért ujjong Pál apostol: „ Halál, hol a te diadalod? Halál, hol a te fullánkod? Hála az Istennek, aki a diadalt adja nekünk a mi Urunk Jézus Krisztus által!” (1Kor 15,55-57). Mert Isten „ eltörölte a követelésével minket terhelő adóslevelet…, odaszegezve azt a keresztfára. Lefegyverezte a fejedelemségeket és a hatalmasságokat, nyilvánosan megszégyenítette őket, és Krisztusban diadalmaskodott rajtuk ” (Kol 2,14-15).  

4. Krisztus keresztje Isten irántunk való szeretetének objektív bizonyítéka is. Gyakori tévedés, hogy Isten szeretetének bizonyságait sorsunk alakulásában keressük: ha jól megy minden, szeret Isten, ha próbák jönnek – miért nem szeret? Holott nem ez mutatja Isten szeretetét. „ Abban nyilvánul meg Isten hozzánk való szeretete, hogy egyszülött Fiát küldte el Isten a világba, hogy éljünk általa. Ez a szeretet, és nem az, ahogy mi szeretjük Istent, hanem az, hogy ő szeretett minket, és elküldte a Fiát engesztelő áldozatul bűneinkért ” (1Jn 4,9- 10). „ Isten abban mutatta meg rajtunk szeretetét, hogy Krisztus már akkor meghalt értünk, amikor bűnösök voltunk. Ha tehát már most megigazított minket az ő vére által (!), még inkább meg fog menteni minket a haragtól ” (Rm 5,8-9).  

5. Ugyanakkor Isten bűn feletti ítéletének is Krisztus keresztje a bizonysága. Mert Isten kegyelme nem abban áll, hogy elnézi a bűnt, hanem hogy nem azt bünteti meg, aki elkövette, hanem az ő Fiát, aki magára vállalta. Isten nem elnéző, ő bűnt gyűlölő, igazságos és szent. Nagypéntek azt is mutatja, milyen rettenetes következménye lett az ember Isten elleni lázadásának. Jézus ezt szenvedte el, ezért kellett a poklot is megjárnia, amikor felkiáltott: Istenem, miért hagytál el engem!  

Nem véletlen, hogy pünkösd után az apostoli igehirdetés központi mondanivalója mindig a Jézus Krisztus kereszthalálának és feltámadásának ténye és jelentősége volt. Krisztus feltámadása hitelesítette azt, hogy Isten elfogadta az ő helyettes elégtételét, tökéletes és érvényes(!) az a váltság, amit halálával szerzett. A feltámadás fényében vált mindenki számára érthetővé, hogy mi is történt valójában nagypénteken, hogy ennek csakugyan meg kellett és így kellett történnie. Ez legyen a mi üdvözítő hitünk szilárd alapja is!  

(Megjelent: Biblia és Gyülekezet, XXIII. évfolyam, 2011. április)

Túrmezei Erzsébet: Aki helyett a Krisztus vérezett












Emlékezem: Kemény bilincsbe verten, 
bénultan ültem a hideg kövön. 
Sötétség, bűn és vád töltötte lelkem, 
ijesztő csend kietlen börtönöm.  

Halál? Oly mindegy. Csak nagynéha lázadt 
valami bennem. Életvágy talán. 
S akkor… szerettem volna összetörni 
bűnt és bilincset börtönöm falán…  

Neki az ajtó rozsdamart vasának 
sámsonkarokkal! Ki a fényre! Ki, 
ahol szabad mezők ujjongva várnak, 
s ahol az élet szent magvát veti!  

Néha. És máskor rémek. Megremegtem: 
a szívemen kemény, hideg marok. 
Egy síron túli hang titkos hívása: 
“Jöjj! Jöjj! Barabbás!” – Nem! Nem akarok!  

“Barabbás!” Hah, már nem a rém hívása. 
Ezer torokból tör ki: Ó, elég! 
Ez a halál! Jön értem. Sírom ássa 
és nem kiálthatok felé: Ne még!  

Most! Súlyos léptek… fegyver csörrenése… 
csikordul a zár… szoborrá meredt 
minden tagom… egy érdes hang: “Barabbás, 
szabad lettél. Le a bilincseket.”  

Először mint egy álom. De lehullnak 
mégis. Tántorgó lábaim előtt 
kitárt kapu áll. Ott kinn vár az élet, 
rám vár! Előre! Hadd köszöntsem őt!  

Merre? Hová? Nagy céltalan örömmel 
rohantam, mígnem bősz tömegbe vitt, 
zúgó tömegben torpant meg a lábam. 
Pilátust láttam, népem véneit…  

s ott állt egy ember: nagy szúró tövissel 
megkoronázott, véres, tört alak. 
Vállán vörös palást, kezébe’ nádszál. 
Hogy le nem roskad annyi kín alatt!  

Gyönge, törékeny. Vad lelkemmel érzem: 
szelíd, egészen más mint én vagyok. 
Arcán csend, nyugalom. Megtört szemében 
valami földöntúli fény ragyog.  

Ki ez az ember? Megkövülten állok. 
Énrám tekint. Ki Ő? Mit véthetett? 
Valaki szól: “A názáreti Jézus. 
Őt feszítik meg Barabbás helyett.”  

Oly hosszú út vezet a Golgotára… 
Én végigjártam. Két lázas szemem 
odatapadt vonagló alakjára, 
ott égett minden gyilkoló szegen.  

És nem tudtam többé levenni róla. 
A szemek fénye… az a szent ajak… 
a hulló vér… Múlott a perc, az óra. 
Felejthetetlen percek és szavak.  

A szívemen gigászi nagyra nőttek 
láttán kemény, hideg, gránithegyek: 
Helyettem! Énhelyettem! Énhelyettem! 
Hogy én éljek, hogy én szabad legyek!  

Mikor utolsót vonaglott a teste, 
mikor már minden elvégeztetett, 
mentem alá a gyász hegyéről én is. 
– S ölbe vettem… egy síró gyermeket.  

Megsimogattam… lázadó kezemmel, 
mely azelőtt csak gyilkolt és rabolt. 
S akkor tudtam meg, hogy Barabbás meghalt. 
Az ő testét fedi a sziklabolt.  

Már csak szeretni, simogatni vágytam, 
haladni csendesen, mint Ő haladt, 
aki helyettem roskadt le a porba 
Golgota útján a kereszt alatt.  

Helyettem. Énhelyettem! Énhelyettem! 
Ez a szó zengi át az életem. 
Napfény gyanánt ez tündököl felettem, 
s ez nyitja meg a mennyet is nekem.  

“ Ki az? Ki zörget?” – kérdik majd. “ Barabbás, 
aki helyett a Krisztus vérezett.” 
S kitárják akkor ujjongó örömmel 
a gyöngykaput fehér angyalkezek.

Túrmezei Erzsébet: Ahol ránk Jézus vár




Valami mindig vár. 
Hol munka, lárma, hajsza, 
hol a mindennapok küzdelme, harca, 
hol keservek és kísértések, 
próbák, bukások és szenvedések, 
hol csend, csend, csend… 
Kívül? 
Vagy bent: 
Valami mindig vár.  

S Valaki mindig vár. 
Mert Jézus mindig, mindenütt ott van. 
Ott a zajban, a mindennapokban, 
küzdelmekben, és feladatokban, 
ott szenvedésben és kisértésben, 
hogy felemeljen, őrizzen, védjen, 
hogy tanácsoljon, segítsen, áldjon, 
átvigyen tűzön és akadályon, 
új erőt adjon új kegyelemben.  

Mindenütt mindig vár, 
de százszorosan vár ránk – a csendben!

Sík Sándor: Ketten a Mesterrel












Fehér fényben, fehér ruhában, 
Egy férfi jár előttem egyre. 
Vezet, vezet, kezem kezében, 
Föl a magányos, nagy hegyekre. 
Az emberarcok ködbe vesztek, 
Ketten vagyunk a hegyeken. 
Kézen fogva vezet a Mester, 
S én követem.  

Megláboltam a pusztaságot, 
Homokviharos, sívó tengert. 
Szürke porát szívemre szórta, 
Szörnyű magánya majd hogy elnyelt. 
De tikkadt lelkem felüdítve 
A Mester arca járt velem. 
Kezem meleg kezébe fogta, 
S én követem.  

Lehevertem illatos fűre 
Oázisok mézes szelében, 
Elálmodoztam rózsás felhőn,
Távol dalon, zsongó levélen. 
De kezét homlokomra tette 
S megnyitva álmodó szemem, 
Előre mutatott a Mester, 
S én követem.  

Elértem a hegyek tövébe 
S indultam fölfelé nyomában. 
Dideregtem a szirti szélben, 
A szikla megvérezte lábam. 
Ha megálltam, szemembe nézett
És rám mosolygott csendesen. 
S belém szállott a Mester lelke. 
És követem.  

Mikor az első csúcsra értem, 
Verejtékes nap estelén, 
Megkísértett a nagy Kísértő, 
És egy világot tárt elém. 
De a Mester szemembe nézett, 
Szomorú szemmel, könnyesen, 
S rajta kívül nem láttam semmit. 
És követem.  

Járok magányos hegytetőkön, 
A magasságos szirthazában. 
S egy férfi jár előttem egyre, 
Fehér fényben, fehér ruhában. 
Léptünk alatt meleg virágok 
Serkednek a vad köveken. 
Kézen fogva vezet a Mester, 
S én követem.

Gyurkovics Tibor: Jézus

Jézus szalmaszál 
amibe kapaszkodunk 
Jézus szakadék 
amibe lezuhanunk  

Jézus kötél 
amit elengedünk 
Jézus remény 
amivel emelkedünk  

Jézus hangszer 
amivel megszólalunk 
Jézus zene 
amit elhallgatunk  

Jézus tenyér 
amivel adakozunk 
Jézus kenyér 
amit elfogadunk  

Jézus penge 
ami megsebesít 
Jézus gyenge 
aki megerősít  

Jézus hatalom 
a végeken 
Jézusnak odaadom 
az életem.

2024. március 25., hétfő

Cseri Kálmán: Mennyit látsz a valóságból?




Alapige: Mt 26,1-16 

 "Amikor mindezeket a beszédeket befejezte Jézus, ezt mondta tanítványainak: Tudjátok, hogy két nap múlva a húsvét ünnepe lesz, és az ember Fia elárultatik, hogy megfeszíttessék. Akkor egybegyűltek a főpapok, az írástudók és a nép vénei a főpap házába, akit Kajafásnak hívtak , és tanácsot tartottak, hogy Jézust álnoksággal megfogják és megöljék. De azt mondták: Ne az ünnepen, hogy zendülés ne legyen a nép között. Amikor Jézus Bethániában, a leprás Simon házánál volt, odament hozzá egy asszony, akinél drága kenetnek alabástrom szelencéje volt, a fejére töltötte, amint az asztalnál ült Látván pedig ezt az ő tanítványai, bosszankodtak, és ezt mondták: Mire való ez a tékozlás? Mert eladhatták volna ezt a kenetet nagy áron, és adhatták volna a szegényeknek. Mikor pedig ezt eszébe Jézus vette, ezt kérdezte tőlük: Miért bántjátok ezt az asszonyt? Hiszen jó dolgot cselekedett velem. Mert a szegények mindig veletek lesznek, de én nem leszek mindig veletek Mert hogy ő ezt a kenetet testemre töltötte, az én temetésemre nézve cselekedte azt. Bizony mondom néktek: Ahol az egész világon prédikáltatik az evangélium, amit ő velem cselekedett, az is hirdettetik az ő emlékezetére. Akkor a tizenkettő közül egy, akit Iskáriótes Júdásnak hívtak, a főpapokhoz menvén, ezt mondta: Mit akartok nekem adni, és én kezetekbe adom őt? Azok pedig rendeltek neki harminc ezüst pénzt. És ettől fogva alkalmat keresett, hogy elárulja Jézust."
                                                                           

          Sokan olvassuk most bibliaolvasó vezérfonalunk szerint a Jézus szenvedéséről szóló történeteket. Különös, hogy amikor az Ő földi életének első harminc évéről tulajdonképpen nagyon keveset jegyeztek fel az evangélisták, az utolsó napok eseményeit szinte óráról-órára megörökítették. Itt is felgyorsulva peregnek az események, és nagyon sok mindent megtudunk Jézusról és a környezetéről. Ebből a gazdag szakaszból, amit most hallottunk, egy szempontból vizsgáljuk most Isten hozzánk szóló üzenetét. Mennyit lát az ember a valóságból? Ezeknek a történeteknek a szereplői hogyan élték meg azt, ami körülöttük történt? Mennyit láttak ők abból, ami a szemük előtt volt? Legjobb, ha sorra részt vesz a szereplőket, és így vizsgáljuk meg röviden, melyiküket mi jellemzi. 

1)  Jézussal kezdődik a fejezet. 

"Amikor mindezeket a beszédeket befejezte Jézus, ezt mondta tanítványainak: Tudjátok, hogy két nap múlva húsvét ünnepe lesz, és az ember Fia elárultatik, hogy megfeszíttessék." 

Tárgyilagos, pontos tájékoztatás arról, ami történni fog. Jézus befejezte a tanítást, a folytatás a sokaságnak már nem tanított semmit. Feltámadása után tanítványaival töltött még néhány hetet, de amit el kellett mondania, az elhangzott. Most kezdődik az Ő tulajdonképpeni váltságmunkája. Ezt jelenti be a legközelebb állóknak két nappal a páska-ünnep előtt, amit itt a Károli fordítás húsvétnak mond, az a páska-ünnep volt, amit az Egyiptomból való szabadulás emlékére ünnepelt meg Isten népe minden esztendőben. 

Ezen az ünnepen emlékeztek arra, hogy annak idején a páskabárány vére megmentette őket a haláltól, majd az egyiptomi családokban meghalt a legidősebb gyermek, Isten pedig különös módon kiszabadította őket az egyiptomi rabszolgaságból. Nagy örömünnep volt ez. Erre készült az ország, erre készült Jézus is. Ekkor jelenti be, két nappal az ünnep előtt az övéinek: "az ember Fia elárultatik, hogy megfeszíttessék." Ebből a néhány szóból is kitűnik, hogy Jézus mindent pontosan lát. Az egész eseménysort, és annak a mozgatóját, a mindenható Istent, pontosan ismeri. Tudja, hol az Ő helye az eseményekben, tudja, hogy mi a küldetésének célja: most fogja betölteni küldetését, majd elhangzik a kereszten: végrehajtott. Ismeri az események okát: azért van szükség minderre, mert az ember függetlenítette magát Istentől és végzetes helyzetbe került. Ismeri az események célját: azért van szükség minderre, hogy Isten ily módon segítsen az emberen, visszakerülhessen Őhozzá és igazán emberré váljék az Istennel való közösségben. Ismeri ennek a módját: nincs más mód erre, csak az Ő halála. Csak Ő tudja elszenvedni, a mi iszonyatos bűnmennyiségünk igazságos ítéletét, de Ő ezt vállalta helyettünk, hogy nekünk életünk legyen. 

Tudja, hogy kicsoda Júdás, benne van ő is az eseményekben: " Elárultatik az Emberfia." És tudja, hogy mi lesz ennek a következménye: Az a szabadítás, amit Ő értünk, a teljes és tökéletes. Minden és mindenki a helyén van. Önmagát is a helyén tudja Jézus. Mögé lát az eseményeket, nemcsak jelenségeket észlel, hanem a lényeget látja, és ezt a néhány szót tömörítve, világosan, helyesen el tudja mondani a tanítványoknak. Jézus az, Aki mindent a maga valódi jelentőségében, mélységében, távlatában lát. 

2)  A következő csoport a vezetők. " Akkor összegyűltek a főpapok, az írástudók, a nép vénei, a főpap házába, akit Kajafásnak hívtak, és tanácsot tartottak, hogy Jézust álnoksággal megfogják és megöljék. De ezt mondták: Ne az ünnepen: hogy zendülés ne legyen a nép között." 

A nép vezetői, a viszonylagos hatalom birtokosai, akik terveznek, akik okosak, akik sok tapasztalatuk van, rengeteg ötletük. Összeül az agytröszt, és kiagyalják, hogyan kell Jézust eltenni láb alól. Ez már nem vitatéma, ezt már eldöntötték korábban: Jézustól meg kell szabadulni. Most már csak az időpontját, és a módját, a kivitelezést kell megtervezni. Okosan, körültekintően, ravaszul, úgy, hogy az hozzáértő emberekhez méltó. Kiszámítottan. Semmiképpen ne az ünnepen, amikor Jeruzsálem tele van zarándokokkal, még a végén zendülés lenne. Majd utána, amikor lecsengett az ünnep, kiürül a főváros, elfáradtak az emberek. Akkor észrevétlenül, a szó átvitt értelmében is, a sötétség leple alatt. Nyilvánvaló, hogy gyűlölet és féltékenység munkál bennük, de remek tervük van. 

Azt hiszik, hogy ők mozgatják az eseményeket, holott a Bibliában több helyen olvassuk azt: ezeknek pedig így kellett lenniük. Ők még a világon sem voltak örökkévalóság tanácsában, a minket szerető Isten már úgy döntött, hogy Krisztus keresztjének állnia kell, mert nincs más megoldás az ember számára. És ebben a nagy eseménysorozatban ők csak statiszta szerepet kaptak. 

Őket is beleépítette a maguk gonoszsága ellenére is Isten a maga szabadító tervébe. És nem akkor történt mindez, amikorra ők időzítették, mert Júdás előbb adta kezükre Jézust, mint ahogy ők tervezték. Akkor még az ünnep előtt, az utolsó órákban megtörtént Jézus kivégzése. Péntek este hat órakor kezdődött a páska-ünnep, és pénteken délben feszítették keresztre Jézust. Hat óra előtt arimátiai József már el is temetette a holttestét. Másként alakult, mint ahogy ők tervezték, és Jézus előre tudta, hogy másként fog alakulni, ezért be ezt a tanítványoknak. 

Ezeket a vezetőket tehát az jellemzi, hogy a maguk elvakult dühében semmit sem látnak tisztán. Végképp nem látják az eseményeket Urát és mozgatóját, a mindenható Istent. Nem ismerik Jézust, kicsoda Ő. Nem ismerik magukat sem. Tulajdonképpen mindent és mindenkit félreismernek. Álomvilágban élnek. Ez majd húsvétkor derül ki aztán majd. 

3)   A harmadik szereplő az a bizonyos asszony, akit Máté nem említ név szerint, de tudjuk a többi evangéliumból, s legrészletesebben János evangéliumából, hogy ő az a Mária volt, aki Bethániában lakott, akinek a testvére Márta és Lázár volt. Jézus jó barátai voltak ők. Bethánia Jeruzsálem külvárosa volt. A szent városba felmenve Jézus általában náluk szállt meg. Nem sokkal ez előtt az esemény előtt halt meg Lázár és támasztotta fel őt Jézus isteni hatalmával. 

És most, amikor Jézus ismét megfordul ebben a faluban, egy Simon nevű férfi hívja meg Őt magához, aki leprás volt, és Jézus korábban meggyógyította. S oda gyűlnek Jézusnak a tisztelői. Simon is nagyon hálás, mert az egészséget, az életét kapta vissza annak idején Jézustól, Lázár is örül, hogy visszakapta az életét, Márta örömmel szolgál, ő mindig a szolgálat embere volt, Mária pedig a szívét kitenné, hogy visszaadta Jézus a testvérét nekik. 

És valami nagy gondolata támad. Amit egy életen át összespórolt egy akkori ember, a drága illatos kenet, amit a saját, vagy közeli hozzátartozó esetleges halálra tartogat, hogy a holttestre kenjék, azt most behozza, összetöri az egészet, és Jézusra keni. Az szokás volt, ha nagyon meg akartak tisztelni egy vendéget, hogy ilyesmiből egy cseppet, egy picit a hajára vagy a szakállára tettek. Annak az illatától is nagyon kellemessé vált az egész környezet. De nem az egészet! Ki hallottam még ilyet?! Nem véletlenül háborodnak fel a tanítványok: elment az esze! Micsoda tékozlás! 

Mária azonban nem tékozlásnak érzi. Ő olyan hálás Jézusnak. Ő most annyira bizonyos abban, hogy kicsoda Jézus, hogy Ő az Isten Fia, a világ Megváltója, Akinek azonban fontos három ilyen magára maradt ember, és visszaadja nekik az egyetlen férfit, aki nagyon fontos volt a háznál, Akinek a szeretetét és hatalmát egyszerre tapasztalta meg, hogy mindent oda szeretne adni Neki. 

Akikről itt szó van, úgy tűnik egyedül Mária társaság tudja: kicsoda Jézus. Egyedül ő veszi komolyan, ő viszonyul Hozzá úgy, ahogy az embernek Istenhez illik. Azzal a tisztelettel, azzal az alázattal, s mégis azzal a bensőséges szeretettel, bizalommal, összetartozás-tudattal, azzal, hogy: mindenem a Tied. Én is a Tied vagyok. Semmi sem drága, és a hálámról nem csak beszélek, hanem azt kifejezésre is akarom juttatni. Ennyire becsüllek Téged, Uram, hogy mindent odaadok Neked. 

Az nyilvánvaló, hogy Mária nem tudatosan cselekedte ezt. Ő sem értett sokféle összefüggést ebből a nagy egészből, de a szívével látta a valóságot. Azt látta, hogy kicsoda Jézus, és ezért még akkor is helyesen cselekedett, amikor nem tudatos és célzott volt a cselekvés. Nem tudta ő, hogy Jézus két nappal ezután már a kereszten függ, és halott. És Jézus azt mondja: látjátok, ő előre megvizsgálta azt, amit egy halottal szoktak. Ne bántsátok őt! 

4)  Mária sokkal többet látott, mint a többiek. Többet, mint a tanítványok, mert ők a negyedik csoport, akik felháborodnak, hogy mire való ilyen értékeknek ez a tékozlása. Eladhatták volna ezt a kenetet nagy áron, és adhatták volna a szegényeknek. 

Ezek a derék tanítványok csak a kenet értékét látják, de nem látják Mária szívét. Nem ismerik az Isten előtti hódolatnak ezt az őszinte, odaadó, semmi mértéket nem ismer, és nem számítgató nagyságát. Ők csak pénzben számolnak. Pozitív a gondolkozásuk. Azt mondják: azt a pénzt oda lehetett volna adni a szegényeknek. Persze. Nem tudjuk, vajon ez jellemezte-e őket úgy általában, most ez jut eszükbe. De itt másról van szó. Nem látnak e mögé a cselekmény mögé, amit itt Mária tett. 

Tulajdonképpen önmaguktól nem látják a valóságot. A saját gondolataiktól nem hallották azt, amit mondott. Gondoljunk arra, amikor először Jézus az Ő halálát a tanítványoknak, Péter hogy felcsattan: menten Isten Uram, nem lehet ez meg Veled! És nem hallotta, milyen butaságot mond. Mi az, hogy nem eshetik meg, ezért jött! Ez a célja, ezért lett emberré, ezért járta végig azt az utat, amit mindannyian, ezért vállalta a szenvedést. Hogy nem eshetik meg?! Pontosan ez a küldetése! Minden ezt szolgálja. És ezt most meg fogja hiúsítani, hogy Péter szimpátiából félti Őt a szenvedéstől? Oda sem figyelt arra, amit Jézus néhány perccel előtte mondott nekik. legalábbis nem vettem komolyan. Mintha nem mondott volna semmit. Ennyire nem adtam neki, hogy Jézus mit tart igaznak és fontosnak? Mária komolyan vette Jézust, és azt is, amit mondott. Ó, de sokszor az ember előítélete és magabiztossága az akadálya annak, hogy lássa a valóságot! 

5)  És végül szó van itt Júdásról. Júdásról, aki mindezek után elmegy a főpapokhoz, és egy kérdése van: "Mit adtok nekem, ha én a kezetekbe adom Őt?" Semmi más nem érdekli. Hol van itt az örökkévaló Isten terve, Jézus engedelmessége, hogy mindez őérte is történik, hogy ő is rászorul, hogy neki sincs más megoldása, mint az, amit Jézus most készül megvalósítani. Hogy egyáltalán ennek a tervezett akciónak milyen az erkölcsi súlya, hogy a barátját, a Mesterét akarja eladni, kiszolgáltatni, Aki őt elhívta, szerette, csak jót Tőle, bízott benne. Rábízta Jézus a kasszát. A tanítványi kör pénztárosa Júdás volt. János meg is jegyzi, hogy többször hiányzott a kasszából és azt ő vette el. 

Mindez nem érdekes. A hitbeli súlyát pedig egyáltalán nem gondolja. Mit csinál ő most, amire készül? Egy fontos: " Mit adtok nekem ezért?" Ez a csőlátás. Semmit nem lát az ember, csak egy valamit. Egészen beszűkült keresztmetszeteken keresztül pontokat. Nem hogy a valóságot nem látja, embereket, arcokat nem lát, de tulajdonképpen semmit nem lát. Amit lát, azt mind tévesen látja. Egy pici részlet az egészből: mennyi anyagi hasznom lesz ebből? Az én pénzem meglegyen, a többi nem érdekes. 

Jézus mindent lát a maga mélységében, mindent a maga jelentőségében, összefüggésében, távlatában, és mégis ilyen türelemmel, szeretettel szenvedi ezeket az embereket és eseményeket. A vezetők elvakult gyűlöletüktől nem tájékozódnak tisztán, nem látják a valóságot. Mária sem ért sok mindent, de azt tudja, hogy ki Jézus, ezt komolyan veszi, és éppen ezért még akkor is helyesen cselekszik, amikor nem tudja, hogy mit cselekszik. A tanítványok önmaguktól nem látják Jézust, a maguk előítéletei akadályozzák őket. Júdás pedig teljes csőlátásban szenved. 

És mi vajon mennyit látunk a valóságból, eseményekből, emberek kijelentéseiből, emberekből, a legközelebb állókból, önmagunkból? Csakugyan a valóságot látjuk mi mindig? Olyan gyakran kísértenek bennünket ezek a dolgok is. 

Ér valakit egy hirtelen csapás és ez csak dühöt és keserűséget vált ki belőle. Szidja azokat, akik annak esetleg közvetlen okozói voltak a bajnak. Feltételez róluk olyanokat, ami nem is felel meg a valóságnak. Csak ennyit lát belőle. Megaláznak valakit, ő bosszút esküszik azokra, akik megalázták. 

Dávidot hogy megalázták, pedig király volt. Hogy gúnyolta és rágalmazta őt egy semmirevaló ember! S amikor azt az embert el akarták hallgatni, Dávid azt mondja: hagyjátok őt, Isten mondta neki, hogy alázza meg Dávidot, és most kell nekem ez a megaláztatás! Mennyivel többet lát egy ilyen ember! Nemcsak azt, hogy ő miket kiabál rám, és ökölbe szorul mind a két kezem, hanem mögéje lát és azt mondja: miért kiabálhat ilyeneket rám? Úgy látszik Isten jónak látja. Miért látja jónak? Úgy látszik nagyon elbíztam magamat. Legyen áldott az Isten, hogy még idejében megaláz! Mennyivel más szinten éli át az ilyen ember a valóságot. Mennyivel magasabb szervezettségben él meg mindent. Mennyivel magasabbról lát az ilyen ember. Sokkal nagyobb a horizontja. Rálátása van még önmagára is. 

Az előző vasárnapon beszéltünk erről, hogy aki a csendben Isten közelébe kerül, kitágul a világ körülötte és önmagáért is sokkal jobban fogja látni. Vagy sikert ér el valaki, azonnal dicsekszik. Esetleg tovább nem is jut. Még azok sem jutnak eszébe, akik részt vettek, hogy ő azt elérje. Az meg talán egyáltalán nem, hogy nem érdemeltem meg, és Isten mégis megengedte. Őt dicsőítem akkor! 

Sokféle fokozat van ám itt. És nem mindegy, mennyit látunk a valóságból. Mennyit látunk a körülöttünk élőkből? Ó, de jellemző, hogy egy szülő mennyit lát a gyerekéből. A gyerek most szemtelen és kiállhatatlan. Csak ennyit-e, vagy elkezd gondolkozni: miért ilyen? Nem szokott ilyen lenni. Ennek most valami oka van. Milyen gombócot hordoz magában megrághatatlanul és lenyelhetetlenül? Hogyan akarnék neki? Azzal-e hogy hallgatok, vagy kérdezek, vagy most kell elcsattanni egy pofonnak? Mit kell csinálni az ő érdekében? És mivel nem tudom, megkérdezem Istent: Uram, én nem tudok gyereket nevelni. Adj nekem tanácsot! Vannak fokozatok: bosszankodom, hogy milyen szemtelen, és akkor egyik rossz hatás a másikat fokozza, vagy pedig másként éli át az embert. 

És mennyit érzékelünk abból, amit Istenről tudunk, a Szentírásból Isten tetteiből, amiket Ő elmond magáról? A papok találták ki? A ráérő emberek, a pihent agyúak összeírták a Bibliát? Szép gyöngyszeme az egyetemes emberi kultúrának? Vagy pedig eljut az ember oda: Istenem, csakugyan ennyire szerettél engem? Mikor meg sem voltam, már mindent értelmezett, hogy nekem, gazdag, emberi életem legyen itt és örök életem? És elámult az ilyen ember, s mihelyt engedi, hogy adjon Isten szavának, Isten Lelke meggyőzi őt arról, mi az igazság, és teljesen bizonyossággal tud ezekről az igazságokról másoknak is beszélni. Nem beszélve arról, hogy az élete új tartalmat és tartást kap. 

Mennyit látunk mi ebből a világból, magunkból, Istenből, egymásból, az eseményekből? Isten szeretne magasabbra emelni minket. Nem azért, hogy bárkit is lenézzünk, hanem azért, hogy legyen áttekintésünk. Legyen rálátásunk, legyen hitünk. Ahogy Pál apostol mondja: ne csak a láthatókat érzékeljük, hanem a láthatatlanokat is. Ne csak azt, amit őt érzékszervünkkel tapasztalhatunk, hanem a valóságnak azt a részét is, amit a hitünkkel tapasztalhatunk hasonló valóságnak. Erre akar elsegíteni minket, és ezt a hitet teremti az emberben az, ha hallgatja az Isten tetteiről és kijelentéséről szóló tanítást. 

Engedd, hogy most az ünnepekre készülve, Isten kinyissa a szemünket, és egyre többet lássunk Jézus Krisztus keresztjének a titkából, az Ő irántunk való kimondhatatlan szeretetéből, az Ő ígéreteiből, feltámadásunk jelentőségéből. Hadd nyíljon meg előttünk a gazdag világ, amit Isten nekünk alkotott, és ahova visszahívogat mindnyájunkat, mert innen mentünk el, az Ő közeléből.  

Forrás: cserikalman.hu

Adam Zagajewski: Hegyek












Ha leszáll az est, 
a hegyek fénylők és tiszták – 
mint egy filozófia szakos diák 
a vizsga előtt. 

A felhők elkísérik a sötét Napot 
az árnyas sugárút végéig, 
és hosszan búcsúzkodnak tőle, 
de senki sem sír. 

Nézd, nézd mohón, 
ha leszáll az alkony, 
nézd telhetetlenül, 
nézd félelem nélkül.

Zsille Gábor fordítása

Petőcz András: A virágok, ott messze












Vannak virágok, ott, messze, 
valahol, messze, nem is tudom, 
kezedben, virágok, vannak, 
hajnali remegésben.  

Magukhoz, magukhoz, magukhoz. 
Szinte mindenütt lehetnek, csak 
épp erre nem látni őket, csak 
éppen ezen a tájon.  

Vannak, ha akarom, vannak. 
Ha álmodom, akkor remegnek 
hajnali szélben, ha álom:  

és szirmaik hullanak, egyre, 
és hullnak a szirmok, és 
pusztulnak ők.

Takács Zsuzsa: Emeljétek föl szíveteket!

                              – Fölemeltük az Úrhoz.                                       
                              – Adjatok hálát!                                       
                              – Méltó és igazságos.                                       
                              – Valóban méltó és igazságos.   

Nem tudom, hogy mi kezdődött el, 
miféle készülődés ez, és milyen 
felbolydult szobában, ahonnét kihúzta 
lábát a lakó és a tárgyak magukra maradtak. 
Elalváskor nem merül fel előttem 
többé senki arca, és nem mondok ki 
félhangosan egy-egy dédelgetett nevet, 
ha fölkelek a többiek közül a vendégségben, 
míg süteményért kimegy a háziasszony, 
és belépek a szomszédos szobába, 
ahol a szél a függönyt görgeti. 
Nem akarom többé a nevüket 
az idegen függönyöknek könnyezve mondani. 
Nem akarok sokáig ülni az ólmelegben. 
Nem akarom tudni, hogy a lépcsőházban 
bolyongó bolond öregasszony 
úgy lüktet mint egy verőér a foltos nyakon. 
Mintha nem állna el egy seb 
csöndes vérzése bennem, és bele kellene 
nyugodnom, hogy így lesz ezentúl. 
Félek a csöndtől, de mégsem hallgatok 
zenét, mint azelőtt.     

Túl közel ülnek a zenészek, 
zihálásukat hallom, verejtékük vastagon 
csorog, és játék közben egymással fecsegnek. 
Végnélküli, reménnyel kábító 
híreket hallgatok a rádióban. 
Csak az elvont dolgok gyötörnek igazán. 
Játszanak velem, mint macska az egérrel. 
Ki kell kapcsolnom ilyenkor a készüléket,
 hogy szorongásomban ne kezdjek el sírni, 
ha azt hallom például: Magyarország – 
Igazuk volt a zsidóknak, 
hogy Isten nevét nem ejtették ki 
– Emeljétek föl szíveteket! 
szól ránk a zengő férfihang. 
És ott állok a többiek között, 
mindenki arcán fény, csak az enyém 
sötét. – Adjatok hálát! 
Mindnyájan hálát adnak. 
És én nem bírom fölemelni a szívemet. 
Nem tudom, hogy mi kezdődött el.

2024. március 23., szombat

Ágai Ágnes: A titkokat az ujjaimnak mondom el












*
Én mindig először megszagolom a könyvet, 
beszívom a képeket és a betűket, 
aztán úgy érzem: én vagyok a mese 
és a könyv az olvasó.

Maradj, fogd a kezem, 
ülj az ágyam szélére, mesélj! 
Ha lerúgom a paplant, 
takarj be, simogasd meg az arcom, 
és ha elalszom, akkor se hagyj el.

Mi van a világ után? 
- kérdeztem. 
Butaság - mondták -, 
a világ után nincs semmi, 
a világ után is világ van. 
Akkor ez csak olyan, mint a 
ma, tegnap, holnap.

Láttam egy óriást, 
nagyobb volt, mint a törpe, 
innen tudtam, hogy óriás. 
Törpét is láttam, 
az óriásnak még a térdéig sem ért. 
Innen tudtam, hogy törpe. 
Ha lekuporodsz  mellém: 
te vagy az összehajtott óriás.

Sose veszekedjetek előttem, 
az rosszabb, mintha megvernétek. 
Akkor már jobb, 
ha rám haragusztok együtt, 
mert megjavulok és kibékülünk, 
de ha ti veszekedtek, 
sose tudom, melyikőtök a rossz.

Ugye a nagy titkokat nem kell 
elmondani? Még neked se. 
És nem fogsz sírni miatta? 
A titkokat az ujjaimnak 
mondom el 
este, amikor elém jönnek. 
Múltkor ezért dugtam a kezem 
a takaróm alá. 

Múltkor azt álmodtam, hogy 
léggömbök nyílnak a fűben. 
Leszakítottam őket, 
és elpukkadtak. 
Sírtam. De színes könnyeket. 

Ha esik az eső, 
minden bevonalkázódik: 
a bútorok, az arcod, 
az ablak, a háztető, a fák. 
Ha esik az eső, 
lecsurognak a hegyek, 
és odaömlenek a lábad elé. 

Szereted nézni, ha villámlik? 
Ne mondd, hogy menjek el az ablaktól! 
Ilyenkor tüzes késsel 
szétnyiszabolják az eget. 
Ha villámlik, 
éppúgy dobog a szívem, 
mint amikor meglékelik a görögdinnyét. 
Tudom, hogy nem fáj neki, 
de mégis recseg és piros. 

Miért nem hiszik el a madarak, 
hogy csak etetni akarom őket? 
Még meg se simogatnám, 
ha nem akarják. 
Csak a morzsákat szórom 
a párkányra, de elrepülnek. 
Lehet, hogy egyszer 
már lelőtték őket?

Ágai Ágnes: Memória

Már valahol láttalak, 
már valahol láttál, 
minden emberfej ismerős, 
amelyik nincs leszegve.  

Talán tömegben voltunk 
a sokaság egyenruhájában 
lendültünk valamerre 
egyforma szögben, egyforma dőléssel.  

Talán a hullám hátán síkongtunk, 
talán a sarat vertük le magunkról, 
talán ugyanarra a járműre szálltunk,
talán egy ágyban aludtunk.

Ágai Ágnes: Magyarok

Magyarország területe 93,031 km˛. 
Most ennyi. 
Itt az emberek magyarul beszélnek. 
Ők magyarok. 
A magyar nyelvet nehéz megtanulni. 
De lehet. 
A magyarok őshazája bizonytalan. 
A jelenlegi is. 
A magyarok sokat vitatkoznak. 
Például arról, hogy ki a magyar. 
Mitől magyar a magyar? 
Mitől magyarabb az egyik magyar 
a másik magyarnál? 
Két magyar csak külföldön örül egymásnak. 
Néhány óráig. 
A magyarokat általában szeretik külföldön. 
Kivéve ha nemzetiségiek. 
A magyarok nem bántják a nemzetiségieket. 
Most nem. 
Vannak, akiket most is bántanak. 
A nagy országok 
elviselik a különböző népcsoportokat. 
Magyarország nem nagy ország. 
A bajban az emberek összetartanak. 
A nagy bajban. 
Árvíz, földrengés, forradalom, stb. 
Árvíz, földrengés, forradalom stb. ritkán van, 
és rövid ideig tart. 
Kis bajban az emberek egymásnak ugranak. 
Kis baj gyakran van, és sokáig tart. 
A magyar ember egyszer születik, 
de többször hal meg. 
Ahányszor eltemetik. 
A magyar ember többnyire 
külföldön lesz naggyá. 
De halottként hazakéredzkedik. 
A magyarok megbecsülik 
nagy magyar halottaikat. 
A nagy magyar halottak 
mindig magyarok. 
A magyarok történelme szomorú. 
A dicsőségek régiek, 
és az éji homályban késnek. 
Sokszor van éji homály. 
A magyarok nem csinálnak történelmet. 
Ők kötnek, vagy köttetnek. 
Békét, alkut, kompromisszumot. 
A magyarokat sok minden köti: 
kötél és kötelezettség. 
Aztán egyszercsak eltépik, és felrúgják. 
Később ebből lesznek a pirosbetűs ünnepek.   

2024. március 21., csütörtök

Somlyó Zoltán: Szent: aki elmegy, jó: aki leül

Mondod: szívig beteg vagy és keserű a szád? 
Mondom: ha jégvirágaidat leolvasztanád!… 

Mondod: szerelmi kínból sok volt már, ami volt? 
Mondom: szerelmi kínból elég sohase volt! 

Mondod: gonosz a napfény s alattomos a hold? 
Mondom: mit még rabolhatsz, rabold szivem, rabold! 

Mondod: a kéj elárul s a forróláz lehül? 
Mondom: szent, aki elmegy, de jó, aki leül! 

Mondod: a kézsimitás halotti induló? 
Mondom: halottas házban zokogni, ó, mi jó! 

Mondod: elájult szíved lakat az ajkadon? 
Mondom: sziveddel csókolj s ajkaddal verj agyon! 

Mondod: a régi szerelmek avarján nől a fény? 
A tetszhalál halálos betegség! – mondom én; 

az ember ajka néma s keresztbe tett kezét 
nem feszítheti szét.

Gabriel García Márquez: Búcsú az élettől




Petőcz András: Zsoltárparafrázis – Elfáradtam

                                               „ Elfáradtam a kiáltásban,   
                                                  szemeim elbágyadtak, várván Istenemet.”   
                                                  (Zsoltárok könyve, 69:4) 

Elfáradtam, nincs kedvem semmihez, nézek magam elé, 
mondják, hogy ezzel lezárul valami, valami, ami fontos volt valaha, 
nem tudom, így van‐e mindez, inkább csak szomorúság ez az egész, 
lezárul valami, ez biztos, de a szomorúság több is, kevesebb is ennél, 
ahogy lezárulnak a cselekvések is, amikor eljön a mozdulatlanság ideje, 
amit közönségesen halálnak is nevezhetünk. 

Elfáradtam, mondom, hiába is minden erőfeszítés,   
nem változik semmi, elbágyadtak a szemeim a várakozásban,   
aludni volna jó, örökre elaludni, feleslegesen is keresem azt, amit keresek,   
minden akarat hiábavaló, és hiába is kérem, akit kérek,   
hogy a keserű poharat, a keserű poharat végre fordítsa tőlem el,   
hiába, hiába, még elaludni sincs erőm, nincsen erőm már elaludni sem. 

Elfáradtam, és ez egyértelműen a gyengeség jele, 
segíts meg engem, fohászkodom, akihez fohászkodni jó, 
de nem válaszol senki, soha senki sem válaszol, mindenki hallgat, 
a hallgatás a válasz, így beszélgetünk, és a hallgatás rosszabb a zajnál, 
annál a zajnál is rosszabb, ami itt van körülöttünk, itt, mindenfelé, 
és ami ellepi a levegőeget, olyannyira, hogy tapintható lesz tőle a feszültség.

2024. március 20., szerda

Sohonyai Attila: Vigyázz rám





*
Vigyázz rám, mert nélküled sántítok, 
és a napokat ellepi a köd. 
Egyszer így hagytál, s térd lett lábnyomom, 
fetrengtem az utcán, mint a közöny. 

Vigyázz rám, mert ha nem vagy, nem látok, 
és minden irtó messzire kerül tőlem, 
éhen s szomjan, kopogó ajakkal tétovázom, 
pont, ahogyan voltam előtted. 

Vigyázz rám, hisz nélküled süket vagyok, 
és engem megőrjít e kiabáló csend, 
és hiába üvöltök, zajongok, 
hangod nélkül a semmi elnyel. 

…nagyon féltelek, 
s tudom, mennyire aggódsz értem. 
Ezért van minden zsebemen erősebb varrás, 
hogy ha magammal viszlek bárhova, 
ne gondold, hogy nem tudsz vigyázni rám.

Somlyó Zoltán: A pillanat

Menj, siess! A pillanat:  
illó olaj, elszalad 
s kialszik a tűz!   

Józan észre mit se adj!  
Csak előre, csak szaladj,  
hogyha dolgod űz!   

Évezredek tűnnek el,  
de holtodig énekel  
némely pillanat…   

Reád ontja illatát,  
bölcsőd is, meg paripád,  
ringat s elragad.   

Van hazúg és van igaz: 
jól vigyázz, hogy melyik az,  
amely a tiéd!   

S ha fölkapta lelkedet,  
hagyd, hogy szálljon el veled.  
Szállni, ó, be szép!…   

Hegyre viszen?… Mélybe ránt?…  
Csak előre, sose bánd, 
ha a vágyad űz!   

Menj, siess! A pillanat 
illó olaj – elszalad 
s kialszik a tűz… 

Kaffka Margit: Csend

Én nem tudok 
A csendről, melybe száz forró titok 
Hol nászát üli száz rejtett ígéret. 
A csendről, melyre mennydörgés felel, 
Idegzett húr most, ó most pattan el, 
Vagy fölzengi a nagy harmóniát, 
Az életet, az üdvöt, a halált, 
Mindegy! Valami jönni, jönni fog! 
– – Ily csendről nem tudok. 

De ismerem 
Hol bús töprengés ág-boga terem, 
A csonka mult idétlen hordozóját, 
Sok, sok magános, lomha alkonyórát, 
Melyből a szótalan, közömbös árnyak 
Vád nélkül, halkan a szívemre szállnak, 
S a szívnek várni, – várni nincs joga, – 
Úgy jő a holnap, ahogy jött a ma, 
Míg percre perc születni kénytelen, 
– – – E csöndet ismerem. 

1905

Trausch Liza: Szól az Úr




" Mert így szólott hozzám az Úr: rajtam lévén erős keze, hogy tanítson engem, hogy e népnek útján ne járjak." 
Ézsaiás 8,11  

     Az Ige szerint beszél az Isten, méghozzá személyesen hozzám. Nem olyan hang, amit ne lehetne meghallani. Isten beszél a vetésen, az aratáson, mindenen keresztül, amiben csak élünk. Isten nem ember, nincs szája, sem keze. Mégis beszél, és a " rajtam lévén erős keze" az ő cselekvését jelenti. Nagyon sokszor rajtunk van a keze, csak nem tudjuk, hogy mi van velünk, és miért történnek bizonyos dolgok. Ez a kéz erős a megmentésre, a szabadításra. Azt akarja, hogy végre meglásd ezt az erős kezet. " Hogy tanítson engem." Mire akar tanítani? "Hogy e népnek útján ne járjak." Advent annyit jelent, hogy Jézus váratlanul szembejön velem "a népek útján". Jézus megszületett erre a világra! Megszaggatta az eget, lejött erre a földre, csak azért, hogy találkozhasson az emberrel. Azon az úton járt, amelyen mi járunk - csak szemben velünk. Mindent másképp csinált. A népek útján járt, és mégsem azon. A széles út az, amin az emberek az anyagiakat keresik. Ha azt mondjuk valakinek, hogy miért hoztad el ezt a valamit a munkahelyedről, megrántja a vállát, és azt mondja, hogy a többi is ezt csinálja. Ez már a népek útja! A mértéktelen evés, ivás, élvezetek a népek útja. Ennek vége nem a boldogság, hanem a veszedelem. Igénk így folytatja: "A Seregek Urát, őt szenteljétek meg, őt féljétek, és őt rettegjétek. ő néktek szent hely lészen, de megütközés köve és botránkozás sziklája." Jézus vagy szent hely lesz számodra, menekülés helye, ahová mindig mehetsz, ahol békesség, szeretet, nyugalom vár, ha azonban számodra " a keresztről szóló beszéd bolondság", akkor neked megütközés köve lesz.     

Forrás: részlet Trausch Liza "... beszéded megelevenít ..." - Áhítatok minden napra című könyvéből.

Márai Sándor: Önmagamról




Utolsó leheletemmel is köszönöm a sorsnak, hogy ember voltam és az értelem egy szikrája világított az én homályos lelkemben is. Láttam a földet, az eget, az évszakokat. Megismertem a szerelmet, a valóság töredékeit, a vágyakat és a csalódásokat. A földön éltem és lassan felderültem. Egy napon meghalok: s ez is milyen csodálatosan rendjén való és egyszerű! Történhetett velem más, jobb, nagyszerűbb? Nem történhetett. Megéltem a legtöbbet és a legnagyszerűbbet, az emberi sorsot. Más és jobb nem is történhetett velem.

Szabolcsi Erzsébet: Mit is adhatnék?




Nem verset adok, csak szavakat, 
nem komoly mondandót, 
csak néhány pihe-puha lágy szót, 
kedvest és bársonyost, 
mely csapongó lepke szárnyán feléd repül. 
Nem dalt hoztam, csak hangokat, 
nem zengő melódiát, 
csak néhány eldúdolt foszlányt sodor feléd 
a hulló leveleket gördítő szél. 
Nem szerelmet adok, csak lángokat, 
vágyakat és álmokat melyek simogató szavaimmal, 
lelket érintő eldúdolt dallamaimmal 
feléd szállnak, 
rádtalálnak, 
s óvó tenyeredbe bújnak. 
Adnék verset, ha kérnél. 
Adnék zenét, ha hallgatnád. 
Adnék szerelmet, ha szeretnél.

Zágorec-Csuka Judit: Télutó




Valami mégis kimaradt ebből a télből,
pedig kellett volna még valami biztató, mint kenyérnek a só, földnek az eső, nárciszoknak a napfény. Valami mégis kimaradt ebből a télből, telefonhívásaidból, egy feléd nyúló férfikézből, gyermekded mosolyodból, önfeledt pillantásaidból. Valami mégis kimaradt hosszú utadból, a házfalakról leomló vakolatból, félelmeidből, zakatoló szívedből, mindenből, ami szárnyakat adhatott volna, de hideg és fénytelen télutó volt, fehér hóesés fekete szívedben.

2024. március 17., vasárnap

Nemes Nagy Ágnes: Őszi hajnal



Valami messze fény dereng fel,
igen, az ajtón. Már fehér.
Valami fütty. Vonat? Hajókürt?
Recseg a padló. Társzekér.

Nedves kézzel benyúl a Hajnal
és megsimít most. Árvaság.
– A régi őszök íze hol van?
A dús gyümölcs, a sárga fák?

Az át nem élt, vagy félig élt ősz,
az eljövő, vagy rég halott,
mondd merre van? – Kértem a Hajnalt.
Ő állt. Fehér volt. Hallgatott.

Bella István: Nem verset

Mióta megtudtam, azóta 
úgy fénylenek a levelek, 
mióta megtudtam, adósa 
vagyok mindenkinek.  

Neked is fű és neked is levél. 
És neked is, gyatra gyom. 
Megitattál, megetettél, 
s levél sár, árny-alom.  

Neked is föld. És neked is színek. 
Részeim voltatok, 
mégis, egyszerre veszitek 
vissza, ami vagyok.  

Törlesztgethetném máshogy is, 
vénperc percentesen. 
De félek, egyenkint elfogy és 
semmim sem leszen.  

Ezért nem verset írok itt, 
de adóslevelet 
romló testemről, amit 
nekem hitelezett  

egy árnyék, kiről csak azt tudom, 
hogy fény, fű és levél, 
s kinek meghalni tartozom 
már az életemért.

Johannes R. Becher: Az eljövendő

Anélkül nem jöhet, hogy ellenem 
ne forduljon keményen, mert a múlt 
bennem szorult sokféle limlomát 
meg kell hogy semmisítse érkezése. 
Aztán továbbhalad. Majd hátranézve 
igazságos lesz később; addig is 
nem kell türelmesnek maradnia! 
Szeretnék képességet arra, hogy 
messzebb futhassak nézni megszabott 
határaimnál: És szemben magammal 
erőm legyen ítélni, hogyha így 
rendeltetik, s hogy az ítéletet 
magam hajthassam végre magamon. 
Elöl várom, ha majd megérkezik, 
s kezet nyújtván köszöntöm: “Jó dolog, 
hogy eljöttél.” Aztán együtt megyünk 
néhány lépést. “No, most eredj tovább 
a magad útján!”...Én meg messzire 
látom magam lépkedni; s tiszta fényben 
- emelkedésében követve őt - 
pillantok vissza rám az ő szemével.     

Csorba Győző fordítása

2024. március 15., péntek

Babits Mihály




" Mindenik embernek a lelkében dal van, 
és a saját lelkét hallja minden dalban. 
És akinek szép a lelkében az ének, 
az hallja a mások énekét is szépnek."

Füle Lajos: Szeretnék énekelni néked

Szeretnék énekelni Néked, 
Uram, nyisd meg ajkamat, 
hogy szent legyen mindig az ének, 
amely szívemből felfakad.  

Hadd zengjem, el, hogy százszor áldott 
keresztednél ki megpihen, 
hadd zengjem el, hogy megtalált ott 
s békére lelt az én szívem.  

Szeretném énekelni másnak 
hogy Néked énekelni jó, 
hogy életünk bús lázadás csak, 
míg el nem ér az égi Szó.  

Azt zengeni, a Szót a Szódat, 
mely életet adott nekem! 
Szeretnék énekelni Rólad 
halálig engedelmesen.  

Szeretnék énekelni Néked 
folyton, ameddig itt leszek, 
szeretnék hangot adni, szépet, 
mikor lelkemhez ér Kezed.

Reményik Sándor: Hála

              









      Dr. Nyírő Gyulának  

Szívfájdító tavasz. 
És olyan jó. 
És olyan jó. 
És mégis olyan jó. 
Most alkonyul. 
A fák 
Fínom kis seprő-ágaikkal 
Csodás színekbe mártva állanak 
Nagy-mozdulatlanul. 
Rügy ring az ágon, 
Ütemre ring, 
Hintáz az ág vele, 
Mint duzzadt, hálatelt kis szív, olyan. 
Ha pattan 
Ez az egyetlen kicsi rügy az ágon: 
Talán elárad az egész világon. 
Az alkonyatnak 
Felváltva dalolnak  

A rádió 
S az erdőben egy feketerigó, 
S nem vesznek össze, 
Összezsonganak. 
Tavasz, szívfájdító. 
És olyan jó, 
És olyan jó, 
És mégis olyan jó. 
Mert látó lettem újra. 
Mert halló lettem újra. 
Mert, bár halottaimat hantolom: 
Húsvét felé megyek. 
Húsvét felé megyek. 
Mint zengő szél az ágon a rügyet: 
A hála emeli, 
Felemeli duzzadó szívemet. 
Ha pattan 
Ez az egyetlen kicsi rügy az ágon: 
Talán elárad az egész világon.

2024. március 14., csütörtök

Túrmezei Erzsébet: Hála









Uram, a szívem háladalba fog: 
Megköszönök Neked minden napot, 
Melyen szereteted érezhetem, 
Minden parányi fényt az életen, 
Minden vigaszt sivatag-út alatt, 
Minden mosolygó, meleg sugarat.  

Vihart ígérők bár a holnapok, 
Te vagy, aki a szívem biztatod! 
Ha ma egy porszem terhet hordozok, 
Talán Te holnap le is oldozod! 
Hogy adjak hálát, hogy te szüntelen, 
Amerre járok, ott vagy énvelem?  

Minden kicsiny madárka énekét, 
Minden bajt, mely Hozzád visz közelebb, 
Minden nyugalmas percemet, 
Tovasuhanó minden felleget, 
Cseppecske boldogságot, örömöt 
Ujjongó háladalban köszönök!  

Minden egyes meleg tekintetet, 
Minden egyes virághintő kezet, 
Minden testvérszívet, felém verőt, 
Közösen hívő, hordozó erőt: 
Mindezt az üdvöt itt és odafönn 
Köszönöm! Mindörökké köszönöm!

Gyurkovics Tibor: Örökké

Örökké van a táj, a fák, az almakertek, 
a fák végén a lomb vagy a diólevél, 
miket úgy hajt a szél, mint halakat a gyermek, 
ahogy ujjaival a víz széléhez ér.  

Lenn ember ballag át, az aszfalt néma útja 
kígyózik bőrösen és lendül és ragyog, 
a lebegő ködök a levegőbe fúrva 
egyhelyben fekszenek, mint fáradt angyalok.  

A levegő örök, a tűz, a fény, a mérleg, 
a billenő hegyen a tér sziklája áll, 
mint mértani idom, amelybe zárva él egy 
madár és énekel tízezer éve már.  

Őrizz meg engem is, míg szelek hasogatják 
a szívemet, szegezz a fák közé oda, 
ahol ragyog a gally, mint rettentő igazság 
s aranyként tündököl a tárgyak homloka.

Lányi Gábor: Az Ige mellett




„ Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők: aki énbennem marad, és én őbenne, az terem sok gyümölcsöt, 
mert nélkülem semmit sem tudtok cselekedni.” 
(Jn 15,1–8)  

     Milyen sokan érzik hiábavalónak az életüket. Örök körforgásnak, amelyben a szürke rutinok monotonon követik egymást nap mint nap. Nem érzik, hogy hatnának, hogy az életüknek jelentősége volna. Jézus is azt mondja: van nem cselekvés, hiábavalóság, létezik eltékozolt élet! Mégpedig az, amelyet nélküle élnek le. Nélküle az emberek közt leginkább megbecsült karrier, humánum, jó cselekedet is üres, vele azonban, az ő dicsőségére, az ő akaratából élve a legalantasabb munka is istentiszteletté válhat. Mindenki látott már lemetszett ágat. Egy ideig zöldell, de amint kifogynak belőle az éltető nedvek, elszárad és elhal. Gyümölcsöt pedig hogy is teremhetne? Gyümölcstermő, növekedő, igazi élete annak van, aki Jézusban marad. Mit jelent ez? „ Ha megmaradtok énbennem, és beszédeim megmaradnak tibennetek” (7). A Jézusban megmaradás eredője, ha valaki az ő szavát keresi, arra figyel és követi.

Gyurkovics Tibor: Örök




A semmi is lehet minden
a minden is lehet semmi
ahogy az első percben
csak úgy szabad szeretni. 

2024. március 12., kedd

Somlyó Zoltán: És mennek az évek…




És jönnek az évek… és mennek az évek,  
a szív belefárad, a szem beleréved: 
a partot keresve, a partot.   

Hol láncra kötözve a megkopott csónak  
a földre borulva örülni a jónak, 
mert Isten: kezedbe te tartod.   

Csak menni a szélbe és menni a napba  
és kezdeni ebbe és kezdeni abba 
és mindent, ó mindent megunni…   

S ha este van s messzire zúg el a csend,  
gondolni a nőre, ki messzire ment – 
S nem tudni az éjben alunni.   

Akarni a jót és a rosszba botolni, 
szabad szelek szárnyán mint rab robotolni,  
a fények elől ki-kitérni;   

és jön, jön az év és múlik az év  
és tűnik az élet és múlik a hév  
és nem lehet semmit elérni.   

Papírra borulva a kín szövetén  
majd későn, az aggkornak eljövetén,  
majd akkor, magamba, setéten,   

hogy foglak keresni, te perc, te tünő!  
És téged, te angyali termetü nő! 
S a szellőt a távoli réten…   

S meglelni majd nem lehet semmit se már.  
Csak nézni, hogy fölfele száll a madár. 
S megnyitja az útam az égig;   

lehúnyni a két szemem hangtalanul, 
s mint jöttem, elmenni oly rangtalanul  
a csillagok útjain végig…