2025. január 29., szerda

Betim Muco: A tenger












A tenger alszik 
S a sirályok is némák 
Hogy fel ne keltsék 
A mozdulatlan vizet 
A sötétség vékony takaróját feljebb húzzák 
A csőrükkel 
Hogy beborítsák a kék hátat.   

Egyedül én szólítom 
Őt hangosan, 
Kavicsot kapok fel 
Hogy felébresszem 
Mert e pillanatban csak nekem 
Jutott az eszembe elbeszélgetni 
A tengerrel.

Dabi István fordítása

Tóth-Máthé Miklós: Mi lett volna ha...?

A kereskedő felesége reggeli áhítatra indult a templomba. Ahogy kilépett a kapun, megbotlott egy kőben és teljes hosszában elvágódott. Várandós volt, terhességének harmadik hónapjában.  Sikoltására kiszaladtak a cselédek, felemelték az úrnőt, bevitték és lefektették.  

– Hívjátok az uramat... – suttogta az asszony, de alig mozdultak a szolgálók, már sietve jött a házigazda is. Leült az ágyra, megsimogatta az asszony lecsüngő kezét. 

 – Doktort! – parancsolta a tétován ott ácsorgó cselédeknek, aztán a feleségére tekintve ezt mondta: – Nincs semmi baj, kedves...  

Amikor az öreg doktor megérkezett, a kereskedő kiment a szobából és a kapu előtt megkereste azt a vétkes követ. Nekigyürkőzött, kicibálta a helyéről, aztán teljes erejéből az utca kövezetéhez vágta. Szikrázva pattant apró. darabokra.  

– Átkozott – lihegte a kereskedő –, és éppen az én kapum előtt... Kit okoljak érte?! Kit?!  Erőtlennek        érezte magát, idegesnek, alig várta, hogy az orvos befejezze a mustrát. Legszívesebben berohant volna a házba, hogy minél előbb megtudjon mindent. Óráknak tűnő percek vánszorogtak ezalatt.  

– Minden lehetséges – jelentette ki a doktor a vizsgálat után. 
– Világra hozhat egészséges gyermeket is, de éppenúgy esendően nyomorultat. Vagy akár halottat. Bízzunk Istenben, uram.  

– Nem akarok nyomorékot! – kiáltotta a kereskedő. 
– Bizonyosságot szeretnék, tudni kívánom a valót!  
– Istentől kérdezze... – tárta szét a kezét az orvos. 
– Tőle, aki látja a nem láthatót is. 

Egy hétig feküdt a kereskedő felesége és amikor felkelt a betegágyból, igyekezett nem gondolni az esetre. De az ura szótlan volt, komor, csüggeteg. Többször elment otthonról, a barátok társaságát kereste. Aztán egyszer maga mellé ültette asszonyát és ezt mondta neki:  

– Meglátogattam a menhelyet és szörnyű látványban volt részem. Megannyi torzszülött nyújtogatta felém a kezét, bambán rámmeredve, idétlen, makogó hangon kéregettek. Aprópénzt szórtam szét közöttük, de a kezem remegett és megszédültem attól a töménytelen nyomorúságtól.  

Az asszony sírt. A kereskedő nem vigasztalta. Keményen, makacsul hallgatott. „ Az ember – gondolta –, tudjon úrrá lenni még a legreménytelenebb helyzeteken is. A sírás a gyengék menedéke.”  

– Lakik a városban egy nő – mondta –, Reginának hívják... Sok szerencsétlen asszony, megesett lány kereste már fel. Úgy hírlik jól dolgozik és segít a bajbajutottakon. Hallgass rám és ne ellenkezz. Amit kérek, annak az ártatlannak az érdekében is teszem.  

– Négy gyermeket temettünk már el – nézett rá kétségbeesetten az asszony –, és most ezzel meg az angyalcsinálóhoz küldenél? Átkozott legyen a gondolat, mely az agyadban megfogant!  

– Akkor hát megszülöd nyomoréknak?  
– És ha nem lesz az? Honnan tudod te? Ki mondta ezt neked? A doktor? Ő sem tudja! Egyedül Isten a tudója! Mi vagy te? Isten?  

– A fájdalom szól most belőled – csóválta fejét a kereskedő – de könyörögve kérlek, gondolkozz. Ha világ csúfjára nyomorultat szülsz, ítélet alá kerülünk egész életünkre.  Napokig kerülték egymást. Csak a pillantásukban megbújó néma vádaskodás ingerelte a lelküket. Az asszony gyűlölte az urát, de aztán egyre inkább bekerítette a kétségbeesés. A bizonytalanság. Hátha a másiknak van igaza. És a magzat, akit oly féltőn vigyáz a testében, nyomorék. Lefogyott, belesápadt ebbe a gyötrődésbe, míg aztán egy este felkereste azt az asszonyt.  

– Már vártalak, lelkem – fogadta Regina és mosolygott rá bátorítóan. A kereskedő felesége nem ilyenre számított az álmokban fösvény éjszakákon. Csúfnak, boszorkánynak képzelte és mindenképpen öregnek. Ez meg csaknem egyidős vele, a háza mint bármely polgáré, a ruhája drága kelméből, ékszerekkel díszítve.  

– Megértelek – mondta Regina –, hiszen magam is átok alatt voltam és nyomorékot szültem. Vízfejűt, torzat, ott van a menhelyen, megnézheted. Az uram elhagyott, egyedül maradtam, akkor határoztam el, hogy akinek tudok segítek.  Átvezette a kereskedő feleségét a másik szobába. Szerszámok, fogók, kenőcsök, gyolcsok mindenfelé. Középen dézsa állt. Regina forró vizet töltött bele, meg egy tömlőből valami sárga folyadékot. Az így elkészített lébe füveket, gyökereket, magokat szórt, fehér vászonlepedőt kerített elő. A gríz megizzasztotta a kereskedőné arcát, a növények fanyar, kesernyés szagától öklendezett.  

– Vetkőzz le – mondta Regina –, és ülj bele a dézsába. Mindig mondani fogom, mit kell tenned. Ne félj, nem lesz semmi baj.  A kereskedőné szinte önkívületben bontotta ki a felső két gombot a magas nyakú zárt réklin, de a harmadikhoz érve elsötétedett előtte minden. A friss levegőn tért magához.  

– Múló gyengeség – nyugtatta Regina –, mindenkivel megeshet ilyesmi. Bent majd pihensz egy keveset, aztán elkezdjük.  
– Nem! – A kereskedő felesége úgy szorította a hasára a kezét, mintha máris a gyermeket ölelné. 
– Ez az enyém! Ha nyomorék, ha torz lesz, akkor is az én testemből, az én véremből való! Nincs olyan hatalom se égen se földön, aki ezt tőlem elszakíthatná!  

Megfordult és csaknem rohanva tette meg az utat hazáig. Öt hónap múlva egészséges fiúgyermeknek adott életet. 1564 áprilisát írták ekkor az angliai Stradfordban. 
A gyermek a keresztségben a Vilmos nevet kapta. Családi neve: Shakespeare.    

Forrás: Tóth-Máthé Miklós: Nábót szőlője, Református Zsinati Iroda Sajtóosztálya 1984.

Puszta Sándor: Feloldozhatatlan




egyetlen 
feloldozhatatlan 

egy kéz feléd nyúlt 
s te visszahúztad a kezed

Trausch Liza: Vétkeztem - imádkozz!




"Akkor ment a nép Mózeshez és mondának: Vétkeztünk, mert szólottunk az Úr ellen és te ellened; imádkozzál az Úrhoz, hogy vigye el rólunk a kígyókat. És imádkozott Mózes a népért." 
4Mózes 21,6-7  

A próba vagy hálát, vagy megkeseredést válthat ki belőlünk. Ez a kettő történhet velünk útközben. Minden embernek van lelkiismerete, csak van, akinél alszik. Olyan ez, mintha valaki az autójáról leszerelné a féket, mondván, menjen szabadon. Ilyen ember nincs! Isten életedre lelkiismeretet szerelt fel, vigyázz, el ne altasd! A bűnnek láza van. Mi mindent kimagyarázunk. Frontátvonulás - mondta nekem valaki. Fogjuk mi mindenre, csak szembe ne kelljen vele néznünk, hogy a baj nem kívül van, hanem belül. Van rögtönítélő bíróság. Kimondok egy szeretetlen szót, és a vészcsengő megszólal. Amikor majd Jézust megtalálod, és a bűn terhét leveszi rólad, akkor mondod majd: nem tudtam, hogy ilyen teher nélküli, szabad élet is van a világon. A nép megtalálta az utat Isten emberéhez, Mózeshez. Kimondtak valamit, amit ha ebben a földi életben nem mondasz ki, egy örök életen keresztül mondhatod: Vétkeztem! Csak akkor már hiába. Bár most tudnád kimondani, hogy én vétkeztem, nem az emberek és nem a körülmények a hibásak. Jézusban lehet látni, hogy mit tettünk Istennel. Ami a szenvedéstörténetben végbement, naponta csináljuk Jézussal. Dávid sok mindenki ellen vétett, de amikor a Szentlélek rámutatott bűnére, azt mondta: " Egyedül Te ellened vétkeztem" (Zsolt 51,6). Jó volna ma meglátni, mit tettél Istennel, emberekkel, szüleiddel. Ne igazoljuk magunkat azért, amit soha nem tettünk meg velük, értük.     

Forrás: részlet Trausch Liza "... beszéded megelevenít ..." - Áhítatok minden napra című könyvéből.

2025. január 28., kedd

Szabó T. Anna: Február












Hallod, hogy pendül az ég? Jön a szél! 
Zsendül a földben a nedv, fut a vér, 
bizsereg a magban a lomb meg a fény – 
túl vagyunk lassan a tél nehezén. 

Olvad a hó, fenn fordul a nap, 
kiböködi a hideg csillagokat, 
döccen a vén föld rossz kerekén – 
túl vagyunk mégis a tél nehezén. 

Jaj, milyen évszak! Hosszú, sötét. 
Óvtuk az otthon csöpp melegét.
 Biccen az új ág, zsenge remény: 
túl vagyunk, úgy-e, a tél nehezén? 

Jön, jön a szél, friss föld szaga száll, 
létre gyötörte magát a halál, 
nincs lehetetlen, van te meg én – 
túl vagyunk, látod, a tél nehezén.

Szabédi László: Minek örülök

Mért búslakodnám? Annak örülök, 
amit az Isten lenni adott.   

Hogy széles mezőkön száz sugár sürög, 
s én látom a színt, a fényt, a napot.   

Hallom a hangot, mit százezer madaracska 
csicsereg boldogan, csókra csalogatva.   

Érzem a barna föld részegítő illatát, 
s az idegeimen az élet csap át.   

Karomat kitárom, féktelenül fütyülök, 
vidáman vallom: íme vagyok!   

Mért búslakodnám? Annak örülök 
amit az Isten lenni adott.

Puszta Sándor: Magnificat












Boldog volt, mosolygott 
Az is, aki nézte 
S mikor meghalt, 
hét tőrt találtak szívébe

Puszta Sándor: Néha csak

Néha csak egy félmondat kellene 
hogy boldoggá tegyük a másikat 
egy félmondat egy s, betű 
                                 egy lassú l 
megváltoztatni a vesszőket jeleket 
                                        pontokat 
az éles hangsúlyt 
vinni lefele 
nem törni össze a féltve őrzött csendet 
letörölni a könnyeket 
megfogni az elhagyott kezet 
felsegíteni aki elesett 

megsimogatni a másikat 
egy szívet 
hogy örömtől pirult szavaink fussanak 
virágcsokrokkal a szívekbe 
s szemérmes halkan pihegjék 
ó semmiség - ne is törődj vele 
és hogy jó vagy és hogy köszönöm 
egy félmondat tán 
vagy annyi se 
egyetlen szó is elég lenne talán

Weöres Sándor: Szembe fordított tükrök

Örömöm sokszorozódjék a te örömödben. 
Hiányosságom váljék jósággá benned.   

Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, 
gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. 
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: 
Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.   

Az igazság nem mondatokban rejlik, hanem a torzítatlan létezésben. 
Az öröklét nem az időben rejlik, hanem az összhang állapotában.

2025. január 25., szombat

Puszta Sándor: Tanács












Szaladgálunk szavaktól szavakig 
napoktól napokig 
egy életen át 

valami illatot kéne összeszedni 
mint a méhek              
szavaink
szíveink
tetteink virágporát

mielőtt lehullnának 
óráink szirmai 

mielőtt lemegy a nap 
mielőtt megjön az éj

Puszta Sándor: Képlet

- a képletet tudja-e uram? 
- a képletet? 
- igen igen a világképletet! 
- tudom 
  a világképlet az INRI uram 
  valami Pilátus írta egyszer fel 

  s kétezer év sem tudta letörölni. . .

Kányádi Sándor: Bántani én nem akarlak

Bántani én nem akarlak, 
szavaimmal betakarlak, 
el-elnézlek, amíg alszol. 
Én sohasem rád haragszom, 
de kit bántsak, ha nem téged, 
az én vétkem, a te vétked, 
mert akarva, akaratlan, 
halálom hordod magadban, 
a fiammal, akit szültél, 
halálom részese lettél, 
és történhet már akármi 
történhető, e világi, 
oldhatatlanul köt hozzád 
e magasztos bizonyosság, 
világrészek, galaktikák 
távolából is mindig rád 
emlékeztet ez a vétked. 
Kit szeressek, ha nem téged.

2025. január 24., péntek

Major Petra: Hajnali dadogás












Ma is a hajnal 
álmatlan foglya lettem, 
mit a tegnapból temetni kellett, 
azt mostanra eltemettem.  

Valahol egy óra ketyeg 
– magában beszél az idő – 
kint vacogva ruhát vált az ég, 
elkékült lábán vérvörös a cipő.  

Lám, itt egy új nap megint, 
tán új pokol, tán új csoda, 
szűkszavú imákat dadog a szívem, 
felszentelt vágyaim kolostora.

Izsó Zita: A szeretet természete

Sokszor feltettétek a kérdést: 
milyen érzés, ha szeretnek. 
A többiek ajándékokról beszélnek, 
meg arról, hogy akkor a tornatanár 
nem csak rátok nyitná öltözködés közben az ajtót, 
hanem beírna egy ötöst, vagy megsimogatná az arcotokat. 
De te inkább úgy képzeled el, hogy miután 
kilépsz a fürdőszobából tusolás után, 
és végigmész a hideg folyosón, 
valaki a hátadra borít valamit, 
amit nem kell visszaadnod. 
Vagy lehet, hogy arra a gyerekre 
kellene gondolnod inkább, 
akire azt mondták, a testvéred, 
és ugyan nem hasonlítottatok, 
de a csikknyomok a testeteken 
úgy kötöttek össze titeket, mint 
másokat az anyajegyek.
Talán őt kellett volna szeretned. 
Talán meg kellett volna ölelned, 
de neked az ölelésről csak annyi fogalmad volt, 
hogy az egyik társad, amikor el akarták 
vinni az új nevelőszülőkhöz, 
beléd csimpaszkodott, és azt kiabálta, ne engedd, 
és órákkal később is megmaradtak a karodon 
a szorításának nyomai. 
Talán így kellett volna a testvéredet ölelni. 
Amikor betöltötted a tizennyolcat, 
és megmondták, hol van az apád sírja, 
kimentél, belevágtad a bicskád a földbe, és lassan megforgattad, 
aztán elkezdted irtani a gazt. 
Egyszer csak odajön egy ember. 
Lerak egy gyertyát, és te 
megkérdezed, mit csinál. 
Azt mondja, 
minden hónapban egyszer körbejár, 
és imádkozik azokért, 
akiket senki sem látogat. 
Te ránézel, és rájössz, 
hogy a szeretet néha egészen gyökértelen, 
nem jelent mást, mint továbbadni valamit, ami nem a miénk. 
Legszívesebben ordítanál vele, de végül csendben maradsz. 
Az intézetben úgy tanították, 
harminckétszer kell megrágni egy falatot. 
Vajon egy szót hányszor kell, 
míg végleg lenyeljük és végleg kimondatlan marad. 
Bemész a lakásába, 
összeszeded a beváltatlan recepteket, iratait, könyveit, 
elégetsz mindent, és kiszórod a szélbe a hamut – 
ahogy annak a halottnak a hamvaival 
tetted volna, akit szeretni tudsz.   

Nádasdy Ádám: Télen a fák közt










Vágytam a nyárra, aztán a nyár 
nem hozott szabadságot. 
Vicsorgó vérszomj és csöppnyi bosszú 
ketrece volt. Kivergődtem belőle, 
azt hittem: felhőkig ugrom közben. 
De csak a nyár múlt el, otthon sirattam.  

Tompán nyomult a tél belém, 
velem összevegyült, hidegen elvett 
minden ígéretet: szerelmet, napot, eget. 
Végül tisztán és üresen mentem 
a síkos fák alatt. Fölnéztem: 
télen a fák közt jobban látszik az ég.   

2025. január 22., szerda

Kányádi Sándor: A leghosszabb hétről












a leghosszabb hétről 
ha egyszer krónikámat 
megismerhetnéd 
a leghosszabb hétről 
amikor végig 
a szomjan-halók 
őrjítő szomjúságával 
szomjúhoztalak

Kányádi Sándor: Álmodó

Várost álmodtam ide én; 
fölraktam, itt van: az enyém.  

Utat álmodtam, kész az út; 
fürkészem: milyen messze fut?  

Fényről álmodtam: fény ragyog. 
És álmodtam egy ablakot,  

ahonnan majd a végtelen 
tavaszi eget nézhetem.  

Megvan végre az ablakom, 
van szobám, ahol lakhatom,  

van alázatos szőnyegem, 
naponta többször ehetem.  

Mi kell még – kérdik –, nem elég? 
Örülök persze – szólanék,  

de csak a fejem ingatom. 
Állok némán – és álmodom.

2025. január 21., kedd

Áprily Lajos: Régi lány




Familiád öregje lettél, 
a száguldó időn csodálkozz. 
De régi lánnyal, kit szerettél, 
ne találkozz, jaj, ne találkozz! 

1966. október 8.

Áprily Lajos: Ne zúgolódj




Láttál-e vándort téli utakon 
küszködni hófuvással, félvakon? 
Ne zúgolódj, ne szidd a vad telet.
Örülj: fedél van vén fejed felett.

1967. február

Somlyó György: Kaland












Ó, honnan buksz elém, te fény? 
És merre ragad magával árnyad? 
Ki szított és ki fojtott? Kik hova várnak? 
Hol bújtál tegnap a percek rejtekén?  

És holnap merre talállak? 
Jaj, összekuszáltak az útak e föld szinén! 
Még ha tudnám, se érteném, 
hogy végzet vagy percnyi csalás e varázslat.  

A testünk pengve, lassan összeér. 
Oly lazán és oly bonthatatlan 
sodor egy remegésbe a kéj.  

Halálig? vagy csak e pillanatban? 
látod-e, ott a rezgő alkonyatban 
most pattan el a naptól az éj.

2025. január 18., szombat

Fodor Ákos: Basho-hommage




Virágom szirmán 
Vízcsepp: pillanat-gyémánt!
Most gazdag vagyok.

Rajnai Lencsés Zsolt: Vágyakozás

Ide láncolnám magamhoz a vén időt, 
hogy ne fusson, ne vigye el azokat
akiket szeretek.     

Ide láncolnám magamhoz a vén időt, 
hogy ne mossa ki a fejekből 
az emlékezetet     

Ide láncolnám magamhoz, 
hogy ne némítsa meg a szívekben 
az érzéseket,     

s ne tegye másban köddé, homállyá 
az elmúló szépet, 
- ne hagyjon egyedül engemet.     

Ki vagy te, s ki vagyok én 
ha az idő játékaként 
változunk, múlunk?     

És mi lüktet benned és bennem 
hogy ily kétségbeesetten 
szeretetért nyúlunk?   

Fekete Ágnes: Hallgass!




„ Azután az égre tekintve fohászkodott, és így szólt hozzá: Effata, azaz: Nyílj meg! És megnyílt a füle, nyelvének bilincse is azonnal megoldódott, úgyhogy rendesen tudott beszélni.” 
(Mk 7:34-35)     


         A közelmúltban egy csavarboltban jártam. A férjem egy gépet akart összeszerelni, és megkért, hogy rozsdamentes acélcsavarokat vegyek. El is indultam a listával, hogy még zárás előtt odaérjek. A boltban tudtomra adta két férfi, hogy mennyi a pontos idő. Különben legközelebb csak akkor szolgálnak ki, ha a főnököm e-mailben küldi el a megrendelést. Csöndben álltam. Éreztem, hogy női harcmodort kell felvennem, nem szóltam, csak mosolyogtam. Vártam. Akkor még mondott az egyik valami effélét: "Nézze meg, mennyi megrendelésünk van, most már tényleg bezárjuk az ajtót. Na, jó, maga mögött." Kezébe vette a papírt, és elkezdett megint dühöngeni: Ezt meg ki írta? A mérnök úr, ugye? Mondom, igen. Hát ilyenek ezek! Nem képesek sorban írni. Milyen mérnök az ilyen? Mire én: Ha gondolja, megüzenem, hogyan kell legközelebb listázni! Mire ő: Nem mondom meg! Neki tudnia kellett volna. Mert ezek csak kihasználnak minket. Fogadjunk, hogy magát is pattogtatja. Bementek ketten a raktárba. Ott maradt egy diákmunkás. Megszólítottam, hogy oldjam a feszültséget: Mit gondol, elmondjam nekik, hogy a férjemről van szó? Csak azt ne! – jött a válasz. Visszajöttek: Mert ma is itt volt egy ember, kiszáll a BMW-jéből, jön, hogy neki ez azonnal kell. Itt pattogott és káromkodott. Ilyenek ezek. Végre összeszedték a csavarokat. Megkaptam a 4650 forintos végösszegemet. Mondom, itt van húszezer forint. Na, ez volt a kegyelemdöfés. Ezt nem gondolja komolyan? És folytatta egyetlen lehetséges kommunikációs formáját, a puffogást. Aztán elővett egy pénztárcát, visszaadott, és végül azt mondta: Legközelebb nem szolgáljuk ki magukat, mondja meg a főnöknek.  

Sokszor beszorulunk hasonló helyzetekbe egy ember ingerültsége miatt. Ilyenkor nem tudunk igazából semmit sem mondani, és a másik nem is várja azt, hogy mondjunk valamit, csak kitölti rajtunk a korábban összeszedett idegességét. Ilyenkor a közöttünk levő tér legjellemzőbb dolga a süketség. Egyszerűen nem halljuk egymást, nem halljuk a szívünket sem, és nem halljuk Istent.  

Beszélünk, de igazából az, amit mondunk, egy régi sérelem szava, az emlékek párbeszéde folyik, és nem arról van szó, ami itt és most történik.  

Valószínűleg az én két boltosomat azon a napon már sokan megalázták. Valami miatt nekik nem tudtak visszaszólni, velem könnyebb volt megtenni azt, amit a korábbi vendégekkel kellett volna.  

Az ember örök gondja ez. Nem vagyunk képesek már meghallani senkit sem. Valamikor régen megbántottak, a szívünkbe tapostak emberek, és emiatt nem hallunk már senkit sem. Valamikor régen megbántottak, amikor főztem egy finom ételt, de nem dicsérték meg, és most úgy érzem, ugyanaz történik.  

Isten tanácsa olyan sokféleképpen ez: Hallgass, fiam! Figyelj, nézz szét, hallgass egy kicsit, mert különben teljesen magadba záródsz majd, és megsüketülsz. Ma óriási gond ez világunkban. Mindenki mondja a magáét ezer csatornán, üvölt a rádió, a tévé, a plakátok, a maguk néma kiabálásával, és szinte kiabálásra ösztönöznek mindenkit. Ez a megsüketülésünkhöz vezet! Ezért életkérdés, hogy halló füleket kapunk-e? 

Forrás: Mai Ige és gondolatok

2025. január 17., péntek

Szakáli Anna: Ott leszek…









Ott leszek én fenn a hegy tetején, 
sólyom-röptű selymes suhogásban, 
ott szerettük egymást az elején, 
édesgyönyör futó sóhajában…     

Ott leszek, ha az orgona nyílik, 
bújok hozzád esdeklő-szelíden, 
álmaimmal fénylő hajnal játszik, 
szemed villan szerelem tűzében.     

Ott leszek én, visz hozzád a vágyam, 
szemedből fakadó ragyogásban 
élek, hol a fenyves ringat lágyan, 
fák közt futó napfény sugarában.     

Ott leszek, ha te is ott, mint régen, 
egy bársonyos, holdsugaras éjen, 
ott leszünk mi akkor, mind a ketten, 
időfonta egy testben, lélekben.

Somlyó Zoltán: Ó te jó vagy...












Ó te jó vagy, mert szerettél, 
mert csókoltál és öleltél. 
Ó te jó vagy, mert az ajkad, 
mihelyt kértem, odaadtad.   

Ó te szép vagy, mert szerettél, 
szomjaztattál, éheztettél; 
fázni hagytál, égni hagytál, 
amig mindent odaadtál.   

Áldott vagy te a lányok közt, 
száz asszony közt nincs áldottabb. 
Mert te magad akaratlan, 
mosolyogva megnyitottad.   

Ugy álltam meg a véredben, 
felsaruzott, sáros lábbal, 
miként amaz elődeim 
a megbűvölt, vad Jordánban.   

Minden ered az enyém lett, 
én tettem az asszonyságod.
Áldott érte ama hónap 
és két karom legyen áldott!   

Te vagy a jó, mert azóta 
lányt úgy soha nem öleltem. 
Te vagy a jó, mert a másod 
soha sehol meg nem leltem.   

Te vagy a szép, mert átkod, 
mint a napfény, úgy ég rajtam. 
S mert utolsó csókoddal én 
mindörökre egy maradtam.  
 

Serfőző Simon: Add meg

Add meg a mindennapi szót, 
amivel szólhatok a szerelemről, 
s elmondhatom kóborlásaim történetét. 
Add meg a szót, ne legyen hosszú a bánat, 
s lerészegedve üljek eléd.  

Add meg a mindennapi szerelmet, 
az ágyat, ahová lefekszel,
falat kenyeret a számba, mint anyám 
szegény, akkor is, ha vétkezem.

Somlyó Zoltán: Várlak












A sárkányfejű szigonyos kályhát
befűtöm. Dél van. Fütyörészek.
Meleg lesz, csöndes, buggyanó meleg
ez a bolond boszorkányfészek.

Szorosan összekötözök
két unatkozó bársonyszéket:
itt te fogsz ülni, itt meg én…
Rendezgetek. És fütyörészek…

Itt te fogsz ülni, itt meg én;
zimankós szívem összerázod,
bolond fejem öledbe hull,
s a könnyeidet magyarázod…

Zimankós szívem megpendül,
mint éle jó, hevert acélnak –
Sok ránc lesz majd a szőnyegen
s a bársonyszékek elalélnak…

És átkozol majd és gyűlölsz
s a csókjaidat megtetézed…
…A sárkányfejű szigonyos kályha
ropog. Várlak. És… és fütyörészek.

Hajnal Anna: Madarad












Madarad kit kezemre adtál 
mint gyenge pelyhest nálam hagytál, 
hogy majd megnőjjön, kapjon szárnyra 
megnőtt: most beborít az árnya.   

Amikor erre választottál, 
hogy vele megajándékoztál 
tudhattam volna amit mára 
nem rám gondoltál: a madárra.   

Erdőt növesztettél körébem, 
hogy madarad erdőben éljen, 
biborbogyókat érlelsz érte, 
hogy édes legyen estebédje 

most szelet zúgatsz reggel-este,
hogy énekelni keljen kedve 
madarad énekétől lángol: 
alkony az égbolt közel s távol.

Somlyó Zoltán: Parkrészlet












Tarka hervadás leng a parkon, 
egy kései rózsaszál dermed. 
És messzi vagy te! A kavicsos utak 
most érzik az eltünt szerelmet.   

Amerre jártunk, a lépteink keresik 
a szellők a süket bozótban. 
A kicsike kőpad a rőt avaron 
most álmodik. És minden oly szótlan.   

Takács Zsuzsa: Panasz

Belecsorbul a bicskánk a megfaraghatatlan
fába. Hüvelykünk tenyerünk alá-
fordul, vállköpenyünk  beszakad, az álló-
munkától remeg a lábunk. Ezt akartuk
– mondjuk. Pedig volt kacagás elég éppen.
Szolgánkat a testet nagyon szerettük.
Beleremegett a lelkünk is, amikor szült,
és szemeink sírtak az örömtől látva
az Élőt. Mégis, akik merünk még egyes
számban beszélni, és puszta együttérzésből
használjuk a többest, bevalljuk magunknak,
hogy Istent csak feltételezni tudjuk, hiába
látjuk, hogy a forma, amelyet faragunk,
egyre inkább hasonlít egy kereszthez.

2025. január 16., csütörtök

Elizabeth Barrett-Browning: Mondd újra












(a Portugál szonettek-ből)  

Mondd újra s újra mondd és újra mondd, 
hogy szeretsz! Bár az ismételt szavak 
kakukknótához hasonlítanak, 
emlékezz rá, hogy se mező, se domb
nincs kakukknóta nélkül, ha a lomb 
újul tavasszal s kizöldül a mag. 
Egyszeri szó, mint szellem hangja, vak 
sötétben zeng el és kétség borong 
nyomában. Ismételd...szeretsz... Ki fél, 
hogy a rét túl sok virággal veres
s az ég túl sok csillaggal ékszeres? 
Mondd, szeretsz, szeretsz... Hangod úgy zenél 
mint ezüst csengő, újrázva... Beszélj: 
de ne feledd, hogy némán is szeress...                                  

Babits Mihály fordítása   

*

Rád gondolok! 

(a Portugál szonettek-ből)  

Rád gondolok! - Úgy indázlak közül 
gondolattal, mint vadszőlő a fát: 
nagy levelek, s a szem semmit se lát 
a zöldön túl, amely a törzsre ül. 
De értsd meg, pálmám: vágyam nem hevül 
gondolatért - a szebb valót magát 
kívánom: Téged! Jössze-, jössze-hát 
hozzám, de tüstént?! Mezítelenül 
álljon derekad, s minden ágadat 
zúgasd, erős fa, s lombos köteled 
szaggasd el s dobd a földre, mert e vad 
örömben: - látlak, hallak s új leget 
kortyol tüdőm friss árnyékod alatt! - 
nem gondolok Rád - itt vagyok veled.                                                  

Kardos László fordítása

Kaiser László: Ima

Úgy fut ki belőled a tévedés, 
ahogy gyűlik a testben a szenvedés, 
s ahogy gyűlik a léleknek kínja, 
úgy lesz remény, hogy majdan jóváírja 
mindazt, amit tettél vagy mulasztottál: 
ő, akit talán vadul megátkoztál, 
ő, aki neked így is megbocsát, 
ha tisztuló szívben hozzá szól imád! 
Lángok tüzek között 
Lángomat ne bántsad, 
kormozhat az így is, 
tüzemet ne lohaszd, 
elhalhat az így is.  

Szívemre balzsamot 
nem kérek, de adjál! 
Lángok, tüzek között 
nekem megmaradjál!  

2025. január 15., szerda

Puszta Sándor: Bújnék beléd




bújnék beléd 
búj az árva 
ahogy bogár 
a faháncsba 

rejtőznék szép 
szíved körül 
magad elül 
magam elül 

vakít lelkem 
pőresége 
semmi sincsen 
ami védje 

csak irgalmad 
borul rája 
ahogy faháncs 
a bogárra

Puszta Sándor: A tékozló fiú atyjához tér




ibo ad patrem 

1. 

Az Élet megcsalt 
Bárcsak hallgattam volna szavadra 
Lovam gyűrűm oda 
Mivé züllöttem 
Már csak Benned hasonlítok magamra 

2. 

a mindenségben kell lenni egy 
helynek 
ahol még emlékeznek rám 
apám szíve az 

mire várok még 

haza megyek

Kun Magdolna: A hegedű hangja

Ma belegyűröm lelkem egy szívtépő dallamba, 
s egy felsíró hangú hegedű leszek, 
melynek vonójára tapad a világ fájdalma, 
és húrjain könnyeznek szót az emberek. 
Ma én zokogom el a folytonos szenvedést, 
a ráncokba szakadt imaszavakat, 
azokat a háton hordott korbácsnyomokat, 
melyekre vércseppet hullat a kín s az indulat. 
Ma én kérem Istent, adjon lelket azoknak, 
kikből minden jóindulat végleg elveszett,
s kiknek nem számít testvér, sem anya, sem barát, 
mert száműzték maguk mellől a szeretetüket. 
Dalolj, dalolj helyettem kicsi hegedűm, 
tedd boldoggá néhány percre a nincsteleneket. 
Szárítsd fel arcukról a rápergő könnyeket, 
amik hosszú évek alatt rátelepedtek. 
Add vissza hitüket a szétfoszlott reményt, 
hozz ajkukra mosolyt, gyógyítsd a sebüket, 
ne engedd, hogy ártatlan gyermekek, 
keservvel éljék a jövőt s az életet. 
Mesélj, mesélj, én kicsi hegedűm,
sírjon csak sírjon az elkoptatott húr, 
szívet adjon annak is, kinek szíve helyén, 
szeretet helyett gonoszság az úr. 
Óvd a világot, én kicsi hegedűm 
vigyázz lelkeddel minden koldust, árvát,
kik hideg napokon megfagyott kézzel, 
térden csúszva ölelik Isten keresztfáját, 
s kik csak levegőt markolnak, sós cseppet nyeldesnek, 
mert az elfordult tekintet, soha meg nem érti 
könnyező szívüknek néma suttogását.

Trausch Liza: Kegyelmed jobb az életnél




" Isten! Én Istenem vagy Te, jó reggel kereslek Téged!" 
Zsoltár 63,2  


   Az Ige így folytatódik: " Téged szomjúhoz lelkem, téged sóvárog testem a kiaszott, elepedt földön, amelynek nincs vize." Észrevettétek-e már, hogy mennyi szomjas ember van a földön, akik nem találják meg, ami megelégíthetné őket? Hiába keresgél ott az ember, ahol minden van, de szeretet nincs. Ha nincs forrása a lelkednek, ahonnan áradhat beléd az erő, a szeretet, a testednek sincs. Milyen jó, hogy meg lehet keresni ezt a forrást. Ha még nem találtad meg, vagy elvesztetted, nagyon kérlek, hogy mindenáron, mindenen keresztül keresd. Miért? Így mondja az Ige: " Hogy láthassalak Téged a szent helyen, szemlélvén a Te hatalmadat és dicsőségedet." Istent csak a szent helyen lehet megtalálni. A sok kicsi öröm között az egyetlen öröm, ha láthatod Őt. Karácsony éjszakáján megtörtént a csoda! Isten Jézusban láthatóan testet öltött. Az elepedt, kiaszott szomjú földön megjelent a forrás. A pásztorok keresték Jézust. Elmentek " mind Betlehemig ". Aztán "elhirdették, ami nékik a Gyermek felől mondatott". A bölcsek is keresték, meg is találták. Tisztességet tettek Néki, és " más úton tértek vissza ". Nem maradhattak azok, akik addig voltak. Nagyon kérlek, ne csak keresd, hanem találd is meg Jézust, mert nem élhetsz nélküle ezen a száraz és kiaszott földön. Azt mondja az Ige: " Hiszen a Te kegyelmed jobb az életnél!" Ha már kóstoltad, te is el tudod mondani: "Az én ajakim hadd dicsérjenek Téged." "A Te szárnyaidnak árnyékában örvendeztem." Az Ő szárnya alá mindig odabújhatsz. Ha megsebesültél, ha valami nagyon fáj, akkor is. Ott védettségben vagy!     

Forrás: részlet Trausch Liza "... beszéded megelevenít ..." - Áhítatok minden napra című könyvéből

2025. január 13., hétfő

Egyed Emese: Elfelejtesz




Könnyű vagyok, elfúj a pillanat,
vízirigó a fészkébe fogad,
te elfelejtesz, mint ízét a bornak
az asszonyok. Mint mindent, elfelejtesz.
Nem próbálok több lenni:
nem lehet!
Majd elvetődsz a régi vadvizekhez,
s válladon érzed könnyű röptömet.

Rakovszky Zsuzsa: Elmegyek












Mert elapadt az életem
mindenemet a tűzre vetem
és elmegyek innét

Szétszálazni a bonyolultat
nincsen erőm már folytatni a múltat
álmomban fogaim mind tenyerembe hulltak
hát elmegyek innét

Mint a macska az egeret
lesem: szaporodnak az égi jelek
foltok a napban árvizek
mutatják: elmegyek innét

Mint a macska a madarat
lesem: minden jel egyfelé mutat
tudom hogy kő kövön majd nem marad
hát elmegyek innét

Minden szilárd egyensúly
minden erős szerelmem szívemen súly
kőfal mely harsonáktól meg nem indul
hogy elmehessek innét

De minden fölborult egyensúly
szikla mely barlangszáj elől kifordul
por száll a fényben, sarokvas csikordul
és én elmegyek innét

Por száll, homok pereg
Mindent, ami voltam, a tűzre vetek
míg végre egészen könnyű leszek
és elmegyek, elmegyek innét.

Egyed Emese: Vörös és fehér












Félek, túl öreg leszek, mire viszontlátjuk egymást.
Félek túlélni veled diadalt, lebomlást.
Holnap már függöny sem kell: ég szemléli tetteinket,
megítéli látható, láthatatlan mosolyunk,
félrekapott pillantásunk, kivetített álmainkat,
bűnös vágyainkat.

Nádsíp szavát harmat szegte,
csengettyűk nyelve kihullt:
félek, túl öreg leszek, mikor újra szólongatlak.
Sem ajtó, sem ablak.

Csoóri Sándor: A harmadik nap esni kezdett a hó












Az első nap arra volt jó,
           hogy mindent elfelejtsek;
a második arra, hogy mindenre emlékezzek.
S a harmadik nap esni kezdett a hó.
          És megszületett a sejtelem,
          hogy mostmár mindig esni fog,
          homlokodtól a szádig,
          szádtól az ágyékodig,
          végig a tested hosszán,
          végig az életemen.
Havazni fog a mennyezet, a telefonkagyló,
          ha fölemelem,
az elmosódó gyerekkori ég, ha hátranézek.
Megrekedt fák és megrekedt kazlak közt is
          csak a hó kísértete kószál,
          az elsötétített földeken megül,            
          a háborús menekülőket megkoronázza.
És tudtam már, hogy nem leszek egyedül,                
elkísér ez a hóesés, ahova megyek,
leül mellém a vonatba,                                  
átkel velem a tengeren,
füstölgő autógumik s levegőtlen városok
          éjszakájában
          megszólít anyanyelvemen
          s országokat hódít nekem,
          mert országot hódítani
          te akartál
s ha már hazám se lesz, mert nem lesz erőm
          vallani róla,
bezárkózom ebbe a havazásba,
mint aki fehér inget vesz föl,
fehér inget az utolsó napon.

Tamaska Gyula: Mondd el!












Mielőtt eloltod a gyertyát,  
s elmúlik a karácsonyi láz,  
tégy számadást újra magadnak;  
Épült-e benned a lelki ház?     

Mondd el... mondd el, ha nem is kérdik,  
hogy találkozásod volt vele,  
S ebben az áldott karácsonyban  
számodra is volt üzenete.     

Mondd el, hogy gazdagabb lettél, 
s Benne hited szárnyat kapott,  
és cserébe a rossz szívedért,  
önmagából egy részt adott!     

Mielőtt eloltod a gyertyát  
és becsukod csendben Bibliád,  
Köszönd meg mindnyájunk nevében  
- az első karácsony éjszakát!

2025. január 12., vasárnap

Kun Magdolna: Ősz táján...












Ősz táján mikor színesedő levelek, 
rőt vörösek és arany barnák lesznek, 
s a valaha virágzó rétek szürkék, mostohák, 
belesajog szívembe az a gondolat, 
hogy, életünk olyan, mint egy villanás. 
Ilyenkor eltompul lelkemben a nyár érlelte érzés, 
és helyébe lépnek a fázós nappalok. 
Azok az álmatlanul forgolódó téli éjszakák, 
mikor a szótlanná vált csendtől is jobban hallgatok. 
Tudom jön majd tavasz, ahogy eddig mindig, 
hisz az idő sem ácsorog vonatfüttyre várva, 
de mégis az-az érzésem, hogy szokott utam helyei, 
már örök jegyet váltottak egy csillagutazásra. 
Lassan-lassan elfogynak az órák és az évek, 
néhány perc marad, hogy értékelni tudjam, 
mi az, miért érdemes volt megvívni a harcot, 
akkor is, ha boldogságom sokszor futni hagytam. 
Minden élet sorsajándék annak, aki kapja, 
talán ezért is, oly nehéz elszakadni tőle, 
hisz bele van kövülve az a színtiszta szeretet, 
mely mosolyra tanít elfásult jövőmbe. 
Furcsán lüktet őszidején ereimben a vér, 
a dobbanó szívhangok is többször elhalkulnak 
s én elmerengek azon, megéri-e még, 
emlékekbe fűzni a jelent és a múltat.

Puszta Sándor: Egyszer

egyszer elérünk idáig 

feltűnnek a legvégső háztetők 
végső csönd a legvégső fahíd 
ez már a te országod Uram 
ezek a házak a te házaid 

a sarkon túl az ódon piac áll 
csordogálnak a legvégső kutak 
van ki ép merít és van akit 
mert nem hívtál csak vár csak áll 
s Téged gondol téged szomjazik

József Attila: ( Jön a vihar...)












Jön a vihar, tajtékja ében, 
haragos bírák feketében, 
villámok szelnek át az égen, 
mint fájó fejen a kinok, 
utánuk bársony nesz inog, 
megremegnek a jázminok.  

Almaszirmok - még ép a roncs ág - 
igyekszenek, hogy szállni bontsák 
kis lepkeszárnyuk - mily bolondság! 
S ameddig ez a lanka nyúl, 
a szegény fűszál lekonyúl, 
fél, hogy örökre alkonyúl.  

Borzongásuk a nem remélt vád - 
így adnak e kicsinyek példát
hogy fájdalmad szerényen éld át, 
s legyen oly lágy a dallama 
mint ha a fű is hallana, 
s téged is fűnek vallana.  

1937. máj.

2025. január 11., szombat

Gere Irén: Levél egy kedves barátnak












Kedves barátom! 
Tudod, van az a helyzet, 
mikor nem a szavak, 
a lelkek üzennek egymásnak. 
Tudatják, hogy másnap 
majd ismét énekelünk, 
ha útra kelünk együtt 
egy új jövő reményében... 
reggel, vagy délben? 
már nem is számít, 
mondhat bárki bármit, 
mi megtaláljuk a forrást, 
ahol a tiszta víz fakad. ... 

és tudom nem leszek egyedül, 
és te nem leszel magad...

Kun Magdolna: Talán...












Talán, csak felettem szállnak 
túl gyorsan az évek, 
talán, csak én érzem hidegét 
a közeledő télnek, 
talán, csak én hiszem, hogy 
minden, ami szép, 
egy észrevétlen pillanatban 
végtelenbe vész…   

Nagy László: A bánat hajnala

A csillagoknál voltam őrszem 
s boroztam fényes éjszakán. 
Mint hideg pohár cseng a hajnal, 
kihűlt szerszámok néznek rám.  

Szívemet látom őszi kertben, 
tartja egy szép hajas-baba, 
fekete szallagok susognak, 
eljött a bánat hajnala.

Markó Béla: Ars amatoria












Ha kialszanak körülöttünk a fények, 
jóval messzibbre fogunk látni, 
feltűnnek a csillagképek a fekete égen, 
és végre ismét láthatom a Nagy Göncölt,
Kis Göncölt, sok-sok ismerős csillagot, 
de ehhez le kell oltanom magam körül 
a lámpákat, el kell tűnnie mindennek, 
ami itt ragyog most a közelemben, 
sűrű sötétséggel teletöltött katlanná kell 
változnia a völgynek, amelyben élek, 
itt is, ott is ki kell csordulnia 
a feketeségnek, mint a fortyogó 
szuroknak egy hatalmas üstből, 
csak úgy pillanthatom meg 
a mennyországot vagy a poklot, 
ha én sem sugárzom többé, 
nem mosolygok, nem nevetek, 
nem beszélek, nem sírok, nem jajgatok, 
nem is szenvedek némán, 
és boldog sem akarok lenni, 
mert Isten a halált úgy kínálja fel nekem, 
mint egy végtelen távcsövet, 
amelybe most már belenézhetek, 
karnyújtásnyira lesz tőlem az elérhetetlen, 
láthatóvá válik, ami láthatatlan volt eddig, 
milyen rég nem láttam a Göncölszekeret, 
ahogy előjön az éjszakai égbolton, mintha 
a grafitceruza tompa végét dörzsölném 
egy pénzérmére helyezett fehér papíron, 
csak ami itt fehér, az ott fekete, 
és ami itt fekete, az ott fehér, 
igen, ez pontosan ilyen egyszerű, 
látni lehet a messzeséget, 
ha egyszer majd lemondunk arról, 
hogy újra meg újra nézhessük,
hallhassuk, érinthessük egymást.

2025. január 10., péntek

Puszta Sándor: Őszi evangélium











Lk. 12,6 

tudtod nélkül 
egy levél sem hull

Kosztolányi Dezső: Régi pajtás szemüveggel

Galambősz lettél, gyermekkori pajtás. 
Jaj, merre jártál, 
milyen malomban, hombárban aludtál, 
te lisztes molnár? 
Tízperceink bohóca, szemtelen kis 
csörgő szarkája, 
sehogyse illik hozzád e paróka 
meg a komolyság. 
Virgonc szemeden is üveg van, vékony 
jéghártya rajta, 
alóla bámulsz, ümmögsz, hogy " Dezsőkém, 
édes Dezsőkém." 
Én nézem egyre, nézem a szemed most, 
az ismerős, víg, 
régi szemed, befagyva ott a jégben, 
a jég alatt lenn. 
Milyen nyugodt és távoli, milyen bölcs, 
majdnem hideg már. 
De az enyém, az forró, cimborám, lásd, 
csorog a könnytől.   

1930

Dr. Kállai Imre: A szavak ereje




 „ Uram, tégy zárat a számra, őrizd ajkaim nyílását!”
 Zsoltárok 141, 3


     Alfred Nobel 1866-ban feltalálta a dinamitot, ezzel forradalmasította a bányászat és az építőipar lehetőségeit. Azelőtt puskaport, nitroglicerint használtak, viszont azok hatásfoka, használhatósága messze elmaradt a dinamitétól. Néhány évvel a dinamit feltalálása előtt Alfred testvére is a nitroglicerin felrobbanásától halt meg, mivel annak tárolása és felhasználása nagyon veszélyes volt. Alfred Nobel találmánya sokat segített, hisz gyorsabban épülhettek utak, sokkal több lehetősége lett a technológiai fejlődésnek.  

A dinamit közvetetten sok embert összehozott, sok embernek tette lehetővé a találkozását új utak épülésével. Ezzel együtt a svéd kémikus találmánya, a dinamit, elkezdett katonai felhasználásba is kerülni. Sokan azt gondolták, hogy hihetetlen ereje által hozzájárul majd a békéhez, de ennek ellenére inkább a háború és különböző katonai hadműveletek eszközévé vált, ezzel tönkre téve emberi kapcsolatokat, családokat, nemzeteket. Ugyanaz a találmány hozott örömet és sírást. Ugyanaz a robbanóeszköz hozott családokat közelebb egymáshoz az utak által és szakított el örökre a háborúkban való használata miatt.  

Valami hasonló robbanóeszköz van mindannyiunk szájában: a nyelvünk. Tulajdonképpen Jakab nagyon mélyrehatóan írja le a szavak erejét, hisz ahogyan a dinamitban ott van az élet és a halál, ugyanúgy mindannyiunk szájában ott van az élet és a halál. A szavainkban benne van az élet és a halál is, az építés és a rombolás lehetősége egyaránt.  

Mert a szavainkban olyan dynamisz, olyan erő van, amely hihetetlen dolgokat tud megmozgatni a világban vagy mások lelkében mind pozitív, mind negatív irányba.  

Mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor valaki – leginkább egy hozzánk közel álló ember – valami nagyon bántót mondott, amely újra és újra ott keringett, visszhangzott a gondolatainkban és nem tudtunk tőle szabadulni. Van olyan, aki egész életében annak a betege, hogy egyszer valaki valamikor valami nagyon sértőt, nagyon bántót mondott neki és nem tud annak terhétől, átkától szabadulni. Ennek természetesen az ellenkezője is igaz lehet: egy bíztató szó, egy elismerés, egy kedves megjegyzés évek után is újra és újra eszünkbe juthat. Pozitív érzéseket generálva bíztathat, bátoríthat és vihet előre nehéz helyzetekben egy-egy ilyen kijelentés.  

Nagyon könnyű belátni, hogy a szavaknak különös ereje van, ezért is beszél nagyon sok helyen a Biblia olyan élesen annak hatásairól. Jakab levele mellett például több zsoltárban, a Példabeszédek könyvében és Pál apostol leveleiben is olvasunk arról, hogy a szavak mennyire hatalmas erővel bírnak az életünkre nézve.  

Isten szavai által teremtette meg a világot a semmiből. Isten az ő teremtő hatalmát szavain keresztül érvényesítette. Ezzel együtt azt is látjuk, hogy a Sátán is a szavain keresztül végezte és végzi pusztító hatalmát, leginkább hazugságokon keresztül. Ezért is van éles harc a szavainkért, a nyelvünkért. Ez a kétféle hatalom tud hatalmába keríteni bennünket: vagy a mennyei hatalomnak, vagy a pokoli erőknek a befolyása alá kerül a nyelvünk, a szavaink.  

E nagy veszély miatt is nyit Jakab levelében azzal a gondolattal, hogy a tanítóknak nagyon nagy felelőssége van, hogy mit és hogyan tanítanak. Természetesen itt nem csupán a pedagógusokról és a lelkipásztorokról van szó, hanem szinte mindenkiről, aki szavaival valaki másnak akarja befolyásolni a gondolkodását. Ide tartoznak a szülők is, akik nevelni igyekeznek gyermekeiket. Ma rengetegen kezdték el befolyásolni a társadalmat az internet adta lehetőségeken keresztül és lettek hatással a világra, nevezzük őket influencer-eknek.  

Lehet tanácsokat adni, lehet okosnak látszó dolgokat mondani, lehet nevelni, lehet prédikálni, lehet tanítani, de mindenki azzal a tudattal tegye mindezt, hogy nagyon nagy a felelőssége, nagyon nagy a tétje annak, amikor valaki a szavaival akarja befolyásolni a másik embert vagy a világot. Jakab egyenesen úgy fogalmaz, hogy súlyosabb ítélettel kell számolnia azoknak, akik szavaikkal igyekeznek befolyásolni másokat.  

Ezért is minden gyülekezetnek közös felelőssége az igehirdetés szolgálata, mert azért nem csupán a lelkipásztornak kell tenni, hanem az egész közösség szívügyének kell lennie az ige élő és tiszta voltának. Mert az igehirdetés az Úr szavának személyessé tétele, amelyet a Szentlélek tud elvégezni. Ezért könyörögni kell az Úrnak, hogy Lelke által nyissa meg az ige ajtaját újra és újra és nyissa meg a szíveket, hogy az emberek vágyjanak rá és meghallják. Pál apostol missziói munkáját is ez a közösségi lelkület határozta meg. Ő kérte a korinthusi gyülekezetet, hogy imádkozzanak azért, hogy Isten nyissa meg az ige ajtaját neki személyesen és az igehallgatóknak is. Az igehirdetést nem egyszemélyes küldetésnek tekintette, hanem a közösség munkájának, szolgálatának.  

Jakab három nagy területen keresztül mutatja be a szavak erejét a nyitó figyelmeztetés után. A szavak ereje irányít, pusztít és meghatároz.  

1. A nyelv, mint irányító  

Először is azt tárja elénk Jakab, hogy a nyelv az ember életének az irányítója. A beszédünk, a szavaink tudják irányítani az életünket. Nem tudom érezted-e már, hogy az életedben elveszítetted az irányítást? Szörnyű érzés, amikor az ember azt tapasztalja, hogy az élete kezd teljes mértékben szétesni. Szétesik egy házasság, egy karrier, egy gyülekezet, egy család, egy élet. Sokszor a szétesett irányítás mögött irányítás nélküli szavak állnak. Jakab két képet használ: a ló és hajó képét.  

A lovaglás csodálatos tapasztalása, hogy egy hatalmas állatot a szájában lévő zablával lehet elég jól irányítani. Kicsiny eszköz, mégis képes befolyásolni annak a nagytestű állatnak a mozgását. Az életünk is ilyen, amit sokszor a szavaink vagy a hallott szavak irányítanak.  

Ugyanígy a hajó is hatalmas tömeg, hatalmas erővel tud mozdulni, megindulni, mégis irányát egy kicsiny kormánylapát befolyásolja. Így befolyásolja az ember nyelve is az egész életét. Egy helyén mondott szó sokszor mindent megváltoztat, hatására az ember élete nagyon előre tud haladni. De ugyanígy, egy meggondolatlan szó, egy elhamarkodott kifejezés egész életeket tud tönkre tenni vagy rossz irányba mozdítani.  

Ezért nagyon nem mindegy, hogy ki irányítja a nyelvünket, kinek a hatalmában vannak a szavaink, mert az egész életünk irányát meg tudja határozni. Ezért érezhető Jakab sorok közötti unszolása, hogy ha azt akarjuk, hogy az életünk ne essen szét, akkor a nyelvünk, a szavaink irányítását adjuk az Úr kezébe, mert azzal az egész életünk meg tud változni.  

Ne a szavaink irányítsák az életünket, hanem Isten irányítsa a szavainkat!  

Nagyon sok keresztyén ember hihetetlen energiát fordít vallásos cselekedetek végrehajtására, mint az imádság, a bibliaolvasás, az alkalmakra járás, vagy a zarándoklás, de a szavait nem tudja megzabolázni, így egész keresztyén életének az irányítása bizonytalanná válik.  

2. A nyelv, mint pusztító erő  

Jakab a nyelv pusztító erejét a tűzhöz hasonlítja, nem is átlagos tűzhöz, hanem az erdőtűzhöz. Piciny dologból indul az erdőtűz, de fékezhetetlen pusztítóvá válik. Hektárok borulnak lángba és megfékezése szinte lehetetlen, a pusztítás pedig nagyon sok esetben helyrehozhatatlan, vagy ha helyre is állnak a tűz áldozatává esett erdők, ahhoz évtizedek kellenek. Nagyon pici tűz és hatalmas pusztítás. Jakab az mondja, hogy ilyen pusztító tűz rejlik mindannyiunk ajkai között, mert sajnos a szavak is bírhatnak pusztító hatalommal.  

Elég egy szó, egy mondat és máris lángba borult egy házasság. Elég egy szó, egy mondat és máris lángba borul egy ország. Háborúk is minden esetben vezetők által kimondott szavak, mondatok miatt indultak el lángba borítva a világot.  

A nyelv tüze, pusztító hatalma a gyehennában, a pokolban gyökerezik.  

Onnantól kezdve, hogy a bűn belépett az emberiség életébe, a nyelvünket pokoli befolyás alá kerítette. Ezért tapasztaljuk meg nagyon sokszor, hogy olyan kegyetlenül tudunk megnyilatkozni, beszélni egymással. Megtapasztaljuk, hogy olyan butaságokat, bántó dolgokat tudunk mondani egy-egy helyzetben lángba borítva ezzel magunkat és másokat, másoknak az életét. Olyan könnyen elönt bennünket a harag és ezzel borítjuk lángba nyelvünket és a körülöttünk lévőket.  

A nyelv pusztító hatalom, amely nagyon könnyen kerül pokoli befolyás alá. Ezzel együtt azt is tudnunk kell, hogy nyelvünket nem csupán a pokol tüze tudja lángba borítani, hanem a Szentlélek tüze is. Amikor valakinek a szavait, a beszédét a Szentlélek tüze járja át, akkor ott, ahol ő megszólal ott ébredés van, ott megtelnek a templomok, megváltoznak az életek, helyre állnak elpusztított helyzetek.  

Mindannyiunk ajkai kerülhetnek a Szentlélek hatalma alá, amely által nem pusztítás söpör végig, hanem áldás. A nyelv fellobbanthat pusztító tüzet, de lehet a Szentlélek ereje által hatalmas dolgok elindítója is.  

Kérdés az, hogy ki irányítja ezt a testrészünket, ki irányítja a te nyelvedet?  

3. Leleplező szavak  

Jakab nem csupán arról beszél, hogy szavainknak irányító, pusztító hatalma van, hanem arról is, hogy azok lelepleznek bennünket. Egy nagyon egyértelmű pszichológiai tényt is feltár itt Jakab, hiszen sokszor az ember belső érzéseit, motivációit egy-egy tudatlanul elejtett szó vagy mondat mutatja meg.  

Forrásnak nevezi a szavakat, amely vagy édes vagy keserű. Olyan nem nagyon van, hogy egyszer jó vizet, egyszer pedig rosszat ad ugyanaz a forrás. Olyan is nehezen elképzelhető, hogy egy almafáról banánokat szedjünk. Pedig nagyon sokszor tapasztaljuk meg ezt: egyszer nagyon kegyesen szólunk, vagy épp áldjuk az Istent a szavainkkal, máskor pedig Istenhez nem méltó módon nyilatkozunk meg, mert átkozódunk, kibeszélünk másokat és kegyetlen, csúnya, hallgathatatlan szavak hagyják el a szánkat. Nem kellene ennek így lennie. Jakab int korábban, hogy ne legyünk kétlelkűek, most pedig arra hívja fel a figyelmünket, hogy ne legyünk kétnyelvűek sem. Mert a szavaink a lelkünk belső állapotára utalnak, azt mutatják meg, hogy mi van belül.  

Jakab azt is sejteti a forrás példáján keresztül, hogy az ember szavaival áldás forrása is lehet. Ahogyan Isten a szavával teremt, ezt az isteni tulajdonságot az ember is magán hordozza.  

Az ember istenképű, ezért mireánk is igaz az, ami Őreá. Isten a szavai által teremt és a mi életünket is a szavai által tudja újjáteremteni. De mi is hordozzunk magunkon ezt a jellemvonást, hogy tudunk építeni, de mi – sajnos a bűneset óta – rombolni is.  

„ Élet és halál van a nyelv hatalmában, amelyiket szereti az ember, annak a gyümölcsét eszi.” Példabeszédek 18, 21  

Nem mindegy, hogy mit mondunk, nem mindegy, hogy mi jön ki a szánkon, mert élet és halál is lehet a szavainkban.  

Ezzel kapcsolatban álljon előttünk két szemléletes példa.  

Egyszer egy ember autóval utazott, amiben vele volt a kutyája és az utánfutón a lova. Hirtelen elveszítette az uralmat a kocsi felett és balesetet szenvedtek, mindhármuknak súlyos sérülései lettek. Egy rendőr járt arra, odament a helyszínre, ahol először meglátta a ziháló lovat. Megsajnálta az állatot és hogy ne szenvedjen tovább lelőtte. Ezután meglátta a kutyát, akinek nagy vérvesztesége volt és vonyított ezért, hogy megkönnyítse a szenvedését őt is lelőtte. Mindezt végig nézte a férfi, akinek szintén komoly sérülései voltak. Közelített felé a biztos úr és megkérdezte tőle, hogy hogy érzi magát. A sérült csak ennyit válaszolt: „ Minden rendben, jól vagyok, nyugodtan menjen tovább.”  

Ez egy vicces történet, de jól megmutatja azt, hogy valóban ott van a szavainkban mind az élet, mind pedig a halál lehetősége.  

Ennél egy komolyabb történet, hogy egy katona hihetetlen bátorsággal harcolt a háborúban és sok bajtársának életét megmentette. Mindenki csodálkozott vakmerőségén, erején, hősiességén. Sokan kérdezték a háború végeztével, hogy honnan volt ez az erő benne? Elmondta, hogy mielőtt a háborúba indult, édesapja imádkozott vele és azt követően a szemébe nézett, a vállára tette a kezét és ezt mondta:  

• Fiam, tudom, hogy vissza fogsz térni, még látjuk egymást.  

A fiú apja sohasem hazudott neki és tudta, hogy haza kell térnie. Így is lett. A háború minden napján, minden harcában ezek a szavak erősítették meg.  

Kedves Testvérek!  

Ilyen erő van a szavainkban, ilyen hatalom van a szánkban, de kérdés, hogy mire használjunk, kinek engedjük használni. A mennyei befolyás alá engedjük, vagy a pokoli alá? Helyezzük a nyelvünket Isten befolyása alá, mert ott van jó helyen!  

Dávid is ezért fohászkodik a 141. zsoltárban, hogy Isten zárja be a száját, ha arra van szükség és ha kinyitja, ha beszél, akkor őrizze azt, hogy ne beszéljen feleslegesen, ne mondjon butaságot, ne bántson meg másokat, ne mondjon rossz dolgokat, hanem legyen a szavaiban inkább erő és élet, mint erőtlenség és pusztítás.  

Nagy erő van az emberi szavakban, de micsoda hatalom rejlik az Isten szavában, amely teljes mértékben át tudja formálni az életünket! Ezért halljuk meg az Isten igéjét, legyünk az Ő befolyása alatt és így használjuk a szavainkat az egyéni, a családi és a gyülekezeti életünkben! Ámen.

Forrás: Debrecen, Homokkerti Gyülekezet